ЧОВЕКОТ НА ПУТИН ЗНАЕЛ ЗА ПЛАНОТ НА ПРИГОЖИН? Се појавија шокантни тврдења – се сомнева дека на овој начин му помогнал на семејството Вагнер

0

NYT објави дека американските власти, исто така, рекле дека има знаци дека други руски генерали можеби го поддржувале Пригожин.

Генералот Сергеј Суровикин, заменик-командантот на руските воени операции во Украина, знаел дека водачот на платениците Евгениј Пригожин планира бунт против московското воено раководство, пишува Њујорк Тајмс.

NYT цитира американски претставници запознаени со американските разузнавачки служби за бунтот на Пригожин и наведува дека официјалните лица „се обидувале да откријат дали генералот Сергеј Суровикин, поранешниот врховен руски командант во Украина, помогнал во планирањето на акциите на Пригожин минатиот викенд“.

Пригожин замина во егзил во Белорусија во вторникот, според договорот со кој заврши кусиот бунт на борците на Вагнер во текот на викендот, додека претседателот Владимир Путин ги пофали неговите вооружени сили за избегнување на граѓанска војна.

NYT објави дека американските власти, исто така, рекле дека има знаци дека други руски генерали можеби го поддржувале Пригожин.

Суровикин, кој руските медиуми го нарекуваат „Генерал Армагедон“, во октомври беше ставен на чело на операциите во Украина, но подоцна рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го назначи началникот на Генералштабот Валери Герасимов да ги надгледува операциите, а Суровикин стана негов заменик.

Пред да го започне бунтот, Пригожин беснеел и против Шојгу и Герасимов, обвинувајќи ги за неуспехот на војната и недостатокот на воена поддршка за борците на Вагнер.

Суровикин ја повика групата на Вагнер да се откаже од својот бунт против военото раководство и да се врати во своите бази непосредно пред Пригожин да ги поведе борците на таканаречениот „марш за правда“ кон Москва.