Чудесниот Столе за подвигот на векот на Рајо во Мадрид, Димитријевски ја зачува мрежата против Реал како што предходно 3 пати го направи тоа против Барселона (ВИДЕО)

Ваљекано за прв пат во овој век остана непоразен против Реал на домашен терен…

Столе му ја спушти рампата и на Реал! Со години ја малтретира Барселона, а сега на ред дојде уште еден гигант на шпанскиот фудбал. Среде Мадрид, на Сантијаго Бернабеу, Рајо Ваљекано, предводен од неверојатниот македонски голман Столе Димитријевски, успеа да одигра 0:0 и да го направи еден од најголемите подвизи на овој век.

Вистина е, Рајо ја освои Барселона, дури и ја освои неколку пати во последните години – и тие победи се секако поголеми и позначајни од ова реми – но фактот што не успеаја да останат непоразени против Кралскиот клуб (на нивниот терен) во новиот милениум го прави овој резултат да е навистина посебен.

Поради ова неочекувано реми, Мадрид го загуби првото место. Џирона по 12. коло е осамена на чело на Ла Лига, има два бода повеќе од Кралевите, а дури 10 од петтопласираниот Атлетик Билбао. Сонувајќи за титулата во Шпанија, покрај Барса и Реал, само Атлетико ја има таа привилегија – и тоа само повремено – но ако продолжат вака, Џирона дефинитивно би можела да биде кандидат за Лигата на шампионите.

Но, момците на Мичел Санчез не се тема оваа вечер. Апсолутен херој на денот, па и на цела недела би можел да биде споменатиот голман на Ваљекано. Столе Димитријевски одбрани се што оди кон неговиот гол. Тој забележа вкупно пет одбрани, од кои две се издвојуваат. Прво онаа од 11. минута кога Феде Валверде излезе сам на него, а потоа и оној од 39. минута кога по додавањето на Винисиус до Хоселу, тој шутираше под пречката, под гредата, а Македонецот реагираше со рефлекс како најдобрите голмани на планетата.

Домашните доминираа од почетокот до крајот, имаа 22 удари кон противничкиот гол, но не успеаја да најдат начин како топката да стигне до мрежата. Кога на места ќе се скршеше одбраната на Ваљекано, како последна бариера беше Столе Димитријевски.

Најмногу проблеми на одбраната на гостите и направи расположениот Винисиус. Безмилосно „газеше“ по левата страна, ги мачеше ривалите, но вистинска поддршка немаше.

Гостите во голема мера успеаја да го неутрализираат влијанието на Џуд Белингем врз играта на Реал Мадрид, што секако клучно придонесе за овој резултат. Карло Анчелоти се обиде во последните 20 минути со Родриго и Крос – но не вредеше.

Статистиката вели дека Рајо не упати ниту еден удар кон голот на Реал, но тоа нема многу да му пречи на никого во гостинскиот табор. Сепак, резултатот е она што се памети…

Столе Димитријевски сега може да се пофали дека успеал да ја сочува мрежата и против Реал и против Барселона. Или да бидеме поконкретни: против Каталонците успеа да го направи тоа три пати по ред?! Против Реал вечерва за прв пат.