„Шахиди“ ГРМЕА НАД УКРАИНА: Киев објави колку руски дронови се соборени, погодено важното пристаниште Измаил на Дунав

Русија синоќа ја нападна Украина со 38 дронови „Шахид“, соопшти денеска украинското воздухопловство, наведувајќи дека 26 од овие беспилотни летала се од иранско производство.

Регионот Одеса е меѓу областите кои синоќа беа цел на руските сили, а посебно на мета беше пристаништето Измаил.

– Нападот траеше два часа – напиша на Телеграм Олег Кипер, гувернерот на регионот Одеса.

Тој додаде дека повеќето од беспилотните летала биле соборени.

„За жал, пристанишната инфраструктура е погодена во областа Измаил“, рече тој, мислејќи на истоименото пристаниште на Дунав.

Измаил, пристаниште Измаил

Кипер изјави дека биле оштетени контролниот пункт, магацините и триесетина камиони, а двајца возачи се ранети.

Речното пристаниште Измаил, кое се наоѓа на границата со Романија, стана една од главните правци за извоз на украински земјоделски стоки откако Русија во јули се повлече од договорот за жито што овозможи бесплатен транзит на тие производи во изминатата година.

Оттогаш, руските напади врз јужните региони Одеса и Миколаев се зголемени.

Вечерашниот нов напад следи по вчерашниот опсежен напад на руските сили врз Одеса, кога истоимената област беше нападната со 19 дронови и проектили Шахид, меѓу кои и две суперсонични ракети Оникс.

Синоќа четири лица беа ранети во областа Керсон на југот на Украина во руски напади.

Во областа Днепропетровск, градот Криви Рих беше погоден со балистичка ракета, како и градот Никопол.