‘ШАХ МАТ’ !? Поранешниот американски амбасадор во Русија е нервозен поради ситуацијата на бојното поле: “Не сум сигурен дали Украинците можат да го издржат ова!“

0

Мајкл Мекфол, американскиот амбасадор во Русија за време на мандатот на претседателот Барак Обама, е нервозен поради моменталната ситуација на боиштата во Украина, пишува Newsweek.

Мекфол вели дека ќор-сокакот меѓу Русите и Украинците може да направи некои да се запрашаат дали Украина може да ги издржи руските напади.

Нема напредок со месеци и тоа ме прави нервозен“, посочи Мекфол во четвртокот за време на гостувањето во подкастот „Датотеки со секира“ на поранешниот советник на ОбамаДејвид Акселрод.

Не сум сигурен дали Украинците можат да издржат“, додаде поранешниот американски амбасадор во Русија.

Иако Украина успеа да одбие бројни руски офанзиви и да врати некои градови и региони заземени од Русите во раните фази на војната, Русија неодамна оствари придобивки околу Бахмут на истокот на земјата. Покрај тоа, Русија во четвртокот изврши серија хиперсонични ракетни напади врз цели низ Украина. Од 81 истрелана ракета, повеќе од половина ги погодија целите. Таквата висока стапка на успех сугерира дека Москва ја нападна Украина со ракети со долг дострел Kh-47M2 Kinzhal

Русите ги развија овие ракети за да ја пробијат американската противракетна одбрана, а Американците во моментов работат на развој на слични хиперсонични ракети.