ШЕСТ КАНДИДАТИ ЗА НОВ ПАПА ? Во Ватикан владее хаос поради здравјето на поглаварот – дали ова е крајот на папата Франциско ?

0

Новите здравствени проблеми откако папата Франциско ја надмина пневмонијата и го откажа патувањето во Дубаи на конференција за климатски промени, повторно ги затегнаа односите меѓу конзервативците и либералите во Ватикан, како и разговорите за тоа дали крајот на аргентинскиот кардинал и бискуп во Рим се ближи.

Од кругот на актуелниот папа, иако неофицијално, се почесто пристигнуваат вести дека следната година Франциско би можел да одлучи дали, како и неговиот претходник Бенедикт Шеснаесетти, ќе се пензионира и ќе го отвори патот за избор на нов поглавар на Римската Католичка Црква.

И без оглед на неговата одлука на врвот на Ватикан, како и во многу земји каде што е присутна црквата, веќе се води тивка војна за наследникот на Франциско, што ќе го покаже вистинскиот однос на силите што владеат во католичката црква денес. Никогаш порано во својата историја црквата не била нападната одвнатре и однадвор, а шест кардинали се спремни да го преземат раководството доколку Франциско одлучи дека неговиот понтификат е завршен. Тоа се Канаѓанецот Марк Келе, Австриецот Кристоф Шенборн, кардиналот од Гвинеја, Роберт Сара, моќниот секретар на Светата столица, Пјетро Паролин, болоњскиот кардинал Матео Марија Зупи и кардиналот од ФилипинитеЛуис Антонио Гоким Тагле.

Сите, засега, имаат исти првични позиции, а кардиналот Пјетро Паролин и десната рака на сегашниот папа е најмладиот со помалку од седумдесет години. Мнозинството го поддржува курсот на сегашниот папа, па секретарот ги отфрли обвинувањата дека Франциско во Аргентина ги штител свештениците обвинети за педофилија. Во исто време, тој признава дека денес има противење во црквата, но цврсто се спротивставува на тоа што со Ватикан „владеат“ двајца папи, едниот избран на конклавата, а другиот од сенатот.

Синот на грофови, австрискиот кардинал Шенборн балансира помеѓу конзервативците и луѓето блиски до Франциско и често го пренесува она што го сака Франциско. За конзервативците, тој би бил идеален избор, но прашање е дали би преминал во кардиналот каде Франциско има мнозинство.

Доколку биде избран Пјетро Паролин, тој ќе биде четвртиот папа кој дојде на таа позиција како државен секретар на Светата столица. Италијанец, искусен дипломат, кој учествуваше на состанокот на Билдерберг, Владата во сенка на светскиот поредок, пред пет години. Не успеа да ја организира посетата на Франциско на Русија, но ниту да ги одмрзне односите со Кина. Го прекоруваа што седи на маса со моќните и богатите, кои владеат со светот, во исто време кога Франциско зборува за црквата на сиромашните, но Пјетро Паролин има силни врски со влијателни кардинали и можеби е дојдено време за Италијанец папа.

Ако не е Пјетро Паролин, можеби поверојатен кандидат е правнукот на еден кардинал, Матео Марија Зупи, прогресивен свештеник кого папата го обожава. Во Болоња, тој се залага за изградба на џамија и воведување исламски празници во училиштата, врши пасторална грижа за хомосексуалците и има поддршка од важно лоби испреплетено во мрежа на моќни луѓе од светот на политиката и бизнисот. Учествувал во создавањето на таен договор меѓу Светата столица и Кина, а противник му е Луис Антонио Гоким Тагле од Манила, во кого Франциско има голема доверба и му доверил да раководи со црквата во цела Латинска Америка.

Сите тие кандидати, но и многу други од редот на кардиналите кои ќе имаат право на глас на идната конклава, се поактивни во лобирањето, што е незаменливо при изборот на идниот папа. Франциско тоа го знае и го одобрува, свесен дека годините и се почестите здравствени проблеми не му оставаат многу време, бидејќи самиот најави заминување кога веќе нема да може да ги извршува своите обврски. И многу експерти од Ватикан тврдат дека тоа време е се поблиску.