ШЕСТ ЛИЦА ГО “КРЕНАЛЕ ВО ВОЗДУХ” ГАСОВОДОТ СЕВЕРЕН ТЕК – Германските истражители го идентификуваа бродот од кој била извршена саботажата!?

0

Германските истражители го идентификуваа бродот од кој беше извршено пренасочувањето на гасоводот “Северен тек”, трагите водат до компанија во сопственост на Украинци, пишуваат германските медиуми.

Бродот бил изнајмен во Полска, се наведува во натписите и се додава дека оние кои го нарачале пренасочувањето не биле откриени.

Како што се наведува, пренасочувањето го извршила екипа од шест лица, не се знае нивното државјанство а истите користеле лажни пасоши.

Американските власти, да потсетиме, објавија дека не се пронајдени докази за наводна вмешаност на руските власти во нападите на гасоводите “Северен тек“, објави NewYork Times повикувајќи се на извори во американската администрација.

Весникот наведува дека новите разузнавачки информации даваат основа да се претпостави дека зад нападот на гасоводите стои проукраинска група.

Проукраинската група наводно дејствувала без знаење на украинскиот претседател Володимир Зеленски и властите во Киев.

Засега американските разузнавачки служби не можат да кажат кој ја нарачал саботажата на гасоводите, посочува весникот, додавајќи дека новите податоци укажуваат дека зад нападот стојат противници на руското раководство, но не се наведува кој бил дел од таа група, кој ја водел или кој платил за операцијата.