ШЕСТ ПАТИ СЕ ВЕРЕШЕ, А САМО ЕДНАШ КАЖА „ДА“: Северина потекнува од работничко семејство, а на 20 години отиде „под нож“

Северина Вучковиќ е една од најголемите регионални ѕвезди, а ова е нејзината животна приказна.

Северина Вучковиќ во последните неколку месеци е во центарот на интересот на сите домашни и регионални медиуми, поради борбата за старателството над синот Александар, која ја водеше со поранешниот вереник Милан Поповиќ.

Секое нејзино појавување привлекува огромно внимание во јавноста, а така беше и во 1982 година, кога имаше само 10 години и ја доби главната улога во детскиот мјузикл „Фране Штрапало“, во кој се истакна.

Почеток на кариера

На патот кон музичките соништа имала голема поддршка од родителите. Нејзиниот татко, Север, по кого го доби името, а патем, камионџија, и нејзината мајка Ана Вучковиќ, келнерка, беа скромни, вредни луѓе кои станаа темел и ѕвезда водилка на Северина уште во нејзиното детство.

Лепа Смоје беше првата од неколкуте значајни личности во животот и уметничкото патување на Северина. По мјузиклот и победата на фестивалот во Загреб, Северина во 1991 година го запознала Зринко Тутиќ, со кого го снимила вториот албум. Содржеше бројни хитови кои и денес се пеат.

Во 1996 година, по објавувањето на албумот „Моја штава“ и потпишувањето на неколку текстови на него, Севе ја прекина соработката со Тутиќ и продолжи самостојно да напредува, а неколку години подоцна се испроба и во глумата во театарот, како и на филмското платно.

Пластична операција

Со текот на годините, Северина многу се промени. Иако од почетокот на кариерата важеше за убавица, таа не беше секогаш задоволна со својот изглед. Го оперирала носот кога имала 20 години, по убедување на докторот. Таа наводно имала четири интервенции до денес. Самата пејачка еднаш призна што си направила себеси.

„Имав операција на носот на 20 години, докторот ме убеди. Не беше грбаво или грдо. Доаѓа еден дечко кај тебе и вели: „Би сакал малку да го поправам носот“ и јас се согласив. Подоцна имав проблем со дишењето после операциите, но беше поубав од мојот“, изјави таа во една прилика за хрватските медиуми.

„Свршеничка кралица“

Пејачката зад себе има бурен љубовен живот, дури шест пати беше свршена, поради што ја носи титулата „кралица на веридбите“.

Северина одамна беше во врска со пејачот на групата „Којоти“, Ален Марин, кој ја запроси за време на нивната романса. Меѓутоа, таа не се омажила за него.

По раскинувањето со Ален, пејачката накратко се забавуваше со претприемачот Милан Лучиќ, со кој исто така не се смири. Среќко планирал да се ожени со убава пејачка, но не можел да го издржи притисокот. Во нивната врска доминираа постојани кавги, па на крајот раскинаа.

По Среќко, Северина беше во врска со осум години помладиот Мет Чуљак со кој раскина по година и пол врска. Таа трет пат по ред носеше веренички прстен. Сепак, една недела пред нејзиниот 35-ти роденден, наместо брак дојде раскинувањето.

Пејачката потоа среќата ја нашла со „кралот на теретаната“ на Риека, Славко Шајиновиќ, кој го запознала на нејзиниот настап. Набрзо се свршија, но пејачката не застана со Славко поради друг маж.

По две и пол години врска, пејачката го остави тогашниот вереник Славко за „кралот на бакарот“, Милан Поповиќ, кој го запозна додека пееше на неговата роденденска забава. Милан по кратка врска се сврши со пејачката, а набргу потоа Северина роди дете. Сепак, една година подоцна, Северина и Милан раскинаа.

По раскинувањето со Милан, Северина не се впушти во врски се додека не го запозна Игор Којиќ, синот на пејачот Драган Којиќ Кеба. Во 2015 година Северина се омажи, а на овој пар кој беше во брак шест години не и пречеше 15-годишната разлика и додека траеше нивната љубов важеа за еден од најхармоничните парови во светот на познатите.

За време на бракот напорно работеше на кариерата, додека работата на нејзиниот сопруг Игор беше да и пружи несебична поддршка. Тој верно ја придружуваше на концерти и турнеи. Иако изгледаше како да ја најде својата сродна душа, бракот пропадна. Северина и Игор се разведоа на 19 август 2021 година во Загреб.

Северина важи за една од најуспешните регионални ѕвезди, но и една од најстилските. Таа им служи како пример на многу дами, а иако навлегува во 6-та деценија, во неколку наврати докажува дека и се добри само бројките.