Шефот на единицата 29155 го нуди Вагнер како „Пакет за опстанок!“ – Генералот на руската служба ГРУ беше во Африка, целта е да го остави Западот без минерално богатство (фото)

Русија им нуди на африканските власти „пакет за преживување на режимот“ во замена за пристап до стратешките природни ресурси, открива новиот извештај заснован на внатрешни документи на руската влада што ги виде Би-Би-Си.

Тие детално објаснуваат како Русија активно лобира за промена на законите за рударство во Западна Африка во обид да ги задржи западните компании надвор од стратешки важната област.

На овој начин руските власти преземаат работни места од платеничката група Вагнер, која се распадна по неуспешниот пуч во Русија во јуни 2023 година.

Акцијата вредна повеќе милијарди долари сега во голема мера се води како руски „експедициски корпус“, предводен од човекот обвинет дека се обидел да го убие Сергеј Скрипал со нервниот агенс „Новичок“ на улиците во Велика Британија.

Русија упорно негира каква било вмешаност во обидот за труење.

„Русија сега излегува од сенката во однос на политиката кон Африка“, вели Џек Вајтлинг, специјалист за копнена војна во Институтот за кралски Обединети услуги и еден од авторите на извештајот.

Во јуни 2023 година, Евгениј Пригожин беше веројатно најстрашниот и најпознатиот платеник во светот.

Вагнер

Неговата група Вагнер контролираше компании и проекти вредни милијарди долари, додека неговите борци беа клучни во руската инвазија на Украина.

И тогаш тој реши да маршира кон Москва, наводно барајќи разрешување на министерот за одбрана и началникот на Генералштабот, но во реалноста заканувајќи му се на претседателот Владимир Путин на начин кој никој не го сторил пред него.

За неколку недели тој загина во многу сомнителна авионска несреќа, заедно со голем дел од раководството на Вагнер.

Се појавија шпекулации што ќе се случи со групата Вагнер.

И сега го имаме одговорот на тоа.

Според д-р Вајтлинг, „релативно брзо по бунтот на Пригожин се одржа состанок во Кремљ, на кој беше одлучено дека африканските операции на Вагнер ќе паднат директно под контрола на руската воена разузнавачка служба ГРУ“.

Контролата требаше да му биде предадена на генералот Андреј Аверјанов, шеф на единицата 29155, тајна операција специјализирана за насочени убиства и дестабилизација на странски влади.

Но, се чини дека новата работа на генералот Аверјанов не е да ги дестабилизира владите, туку да ја обезбеди нивната иднина, сè додека тие плаќаат со откажување од правата за минерални суровини.

Во почетокот на септември, во друштво на заменик-министерот за одбрана Јунус-Бек Јевкуров, генералот Аверјанов започна обиколка на поранешните операции на Вагнер во Африка.

Андреј Аверјанов, групација Вагнер, Вагнерци

Тие го започнаа во Либија, каде што се сретнаа со воениот лидер генерал Калифа Хафтар.

Нивната следна станица беше Буркина Фасо, каде што ги пречека 35-годишниот водач на пучистите Ибрахим Траоре.

Тие потоа слетаа во Централноафриканската Република, веројатно најретко населената операција на Вагнер на континентот, пред да заминат за Мали за да се сретнат со водачите на тамошната хунта.

На следните патувања, тие се сретнаа и со генералот Салуф Моди, еден од војниците кои минатата година ја презедоа власта во Нигер.

Транскриптите од различни состаноци покажуваат дека двајцата ги уверувале партнерите на Вагнер на континентот дека смртта на Пригожин не значи крај на нивните деловни зделки.

Извештаите за состанокот со капетанот Траоре во Буркина Фасо потврдија дека соработката ќе продолжи во „воениот домен, со обука на домашни кадети и офицери на сите нивоа, како и пилоти во Русија“.

Смртта на Пригожин не беше крај на врската на африканската хунта со Русија

Би-Би-Си наведува дека накратко, смртта на Пригожин не значела крај на односите на хунтата во Буркина Фасо со Русија. На некој начин само се продлабочи. Сите западноафрикански држави со блиски врски со Вагнер (Мали, Нигер и Буркина Фасо) доживеаја воени удари во последниве години. Во меѓувреме, тие најавија повлекување од регионалниот блок ECOWAS и создавање сопствена „Сахелијанска алијанса“.