Шефот на НАТО: Бахмути може да падне за неколку дена

Битката за Бахмут на прес-конференција ја коментираше генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Тој рече дека овој украински град може да падне во рацете на Русите во наредните денови, пренесува Телеграфи.

„Она што го гледаме е дека Русија испраќа повеќе војници, а она што им недостига на Русите во квалитет, тие се обидуваат да го надополнат во квантитет. Тие претрпеа големи загуби, но во исто време не можеме да ја исклучиме можноста Бахмути да падне во наредните денови“, додаде Столтенберг.

„Мораме да продолжиме да ја поддржуваме Украина“, додаде генералниот секретар на НАТО.

Од друга страна, западните власти објавија дека во битката за Бахмут загинале или ранети 30.000 руски војници.