Шефот на НАТО навести дека Финска и Шведска би можеле одделно да се приклучат на алијансата

Генералниот секретар на НАТО рече дека е поважно Финска и Шведска да се приклучат на воената алијанса брзо отколку во исто време.

Неговата последна изјава доаѓа во време на тензии меѓу дуото (Финска и Шведска) и Турција, која одби да ја ратификува апликацијата за членство на нордиските земји.

Говорејќи пред состанокот на министрите за одбрана на НАТО во вторникот во седиштето на алијансата во Брисел, Јенс Столтенберг рече дека „главното прашање не е дали Финска и Шведска се ратификувани заедно“, пишуваат странските медиуми, пренесува Телеграф.

„Главното прашање е и двајцата да бидат ратификувани како полноправни членки што е можно поскоро“, им рече тој на новинарите.

Коментарите на Столтенберг го означија првото отворено признание од страна на НАТО дека двете земји може да се приклучат на алијансата одделно, откако тие се откажаа од децениското неврзување и се пријавија за влез во НАТО по сеопфатната агресија на Русија во Украина во февруари минатата година.

Нивните соодветни апликации за членство се ратификувани од сите 30 земји-членки на трансатлантската алијанса, со исклучок на Унгарија и Турција, при што оваа нашироко се смета за главна пречка за нивното членство.

Во спротивно, потребно е едногласно одобрение за секоја земја да стане нова членка.

Во меѓувреме, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посочи дека неговата земја може да го ратификува барањето на Финска, иако таа продолжува да го блокира шведското барање.

„Нашиот став кон Финска е позитивен, но не е позитивен кон Шведска“, им рече тој на турските парламентарци на почетокот на февруари.

Анкара ја обвини владата во Стокхолм дека е премногу мека кон групите што ги смета за „терористички“ организации или егзистенцијални закани, вклучително и курдските групи.