ШОК ВО ШКОТСКА! Огромен брод се преврте на пристаниште: Бродот стои под агол од 45 степени а луѓето се во неверување (фото)

0

Најмалку 25 луѓе беа повредени во средата кога огромен истражувачки брод се преврте на страна на пристаниште во Единбург, Шкотска поради силните ветрови.

Видео-снимките и фотографиите на тамошните медиуми покажуваат дека бродот „Petrel“ се навалил под агол од 45 степени.

Службите за итни случаи соопштија дека се повредени 25 лица.

Има и исчезнати лица, пишува британскиот весник The Sun.

Бродот е дел од имотот на починатиот ко-основач на компанијата MicrosoftПол Ален.