Шок! Унгарија ја исфрлаат од ЕУ?! Пристигна катастрофален предлог од САД – Дали е ова почеток на крајот?

Главниот помошник на унгарскиот премиер Виктор Орбан во понеделникот одговори на коментарите на поранешната претседателка на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, која рече дека Унгарија не треба да биде дел од Европската унија.

– За среќа, во Унгарија народот е тој што одлучува и гласа за својата иднина, а никој друг не одлучува за тоа. Дури ни демократите – напиша Балаш Орбан на X.

Пелоси ги искажа своите ставови во интервју за италијанскиот дневен весник „Кориере дела сера“, коментирајќи ја владата во Рим.

– Има и други членки на ЕУ на кои не им оди толку добро по едно или друго прашање – рече Пелоси. 

– Мислам дека Унгарија не треба да биде денес во ЕУ, но штом ќе се влезе, тешко е да се извлезе – додаде таа.

Пелоси претходно ја критикуваше италијанската премиерка Мелони за нејзината имиграциска и ЛГБТ политика, која беше во судир со политиката на владејачката партија во САД.

Американскиот демократски политичар сега ја пофали Мелони за тоа што зборува англиски и ја поддржува Украина, тврдејќи дека италијанскиот премиер не заслужува да биде потчинет од другите лидери во блокот.

Прашањата за имиграцијата и ЛГБТ заедницата се исто така точка на недоразбирање меѓу Вашингтон и Будимпешта. Американскиот претседател Џозеф Бајден испрати геј амбасадор во Унгарија, чие присуство само по себе претставува „имплицитен укор“ на „агендата за културни војни“ на Орбан, според „Политико“.

„Кориере дела сера“ ја интервјуираше италијанско-американската пратеничка за време на нејзината кампања во Вирџинија, пред нејзиното патување во Париз, каде што ќе и’ биде доделен почесен докторат на Сорбона за нејзиниот „придонес во демократијата“.

Ова интервју не е првпат 83-годишниот демократ да предизвика меѓународен гнев. Во август 2022 година, Пелоси отпатува за Тајван и покрај експлицитните кинески предупредувања, што предизвика повеќенеделни воени тензии со Пекинг. Пелоси подоцна им кажа на новинарите дека нејзиното патување „целосно вредеше“ за ризикот што таа го презема.

Меѓутоа, три месеци подоцна, демократите ги загубија среднорочните избори, а Пелоси беше отстранета од функцијата претседател на Домот. Таа, исто така, се повлече од функцијата шеф на конференцијата на нејзината партија и минатиот месец беше исфрлена од приватна канцеларија во Капитол од страна на републиканците.