Што да јадете кога ќе ви „падне“ системот: Овие намирници ја враќаат енергијата за миг!

Наместо да посегнете по уште едно кафе или бонбони, пробајте ја оваа храна

На сите ни се случува да ни „падне“ енергијата во работното време.

Ова се случува поради многу причини, недоволно сон, празен стомак, премногу стрес и работа… Што и да е, постојат одредени намирници кои ќе ви помогнат да ја вратите енергијата и да се фокусирате во тие моменти.

Наместо да посегнете по уште едно кафе или слатко, нутриционистите ги препорачуваат следните намирници.

Црно чоколадо

Не само што има многу корисни својства, туку и дава сила. Темното чоколадо може да ја подобри функцијата на мозокот, да ја зголеми продуктивноста и да ви даде добар поттик. Доколку не сте љубители на овој деликатес, ви препорачуваме да го засакате. Но, без претерување: една мрена дневно е доволна!

Свежо исцедени сокови

Совршено решение за замор. Изобилството на витамини содржани во зеленчукот и овошјето не само што ќе го зајакне имунолошкиот систем, туку и ќе го избрка заморот. И соковите може да се користат како мала закуска. Направете го сокот наутро и однесете го на работа. Ќе ви даде енергија кога ви е најпотребна.

Авокадо

Авокадото содржи здрави полинезаситени масти кои помагаат да се подобри циркулацијата на крвта, а исто така влијае на метаболизмот и нивото на холестерол во крвта. Сите овие својства директно влијаат на функционирањето на мозокот, а исто така го зголемуваат целокупното ниво на енергија на телото. Бидејќи авокадото има прилично ненаметлив вкус, може да се комбинира со овошје, зеленчук, житарки, протеини… И вкусно и здраво!

морска риба

Морската риба содржи многу здрави масти кои ја подобруваат благосостојбата и исто така се многу корисни за мозокот и активноста во текот на денот. Можете да испечете парче риба по ваш избор и да подготвите салата, па да ја однесете на работа. Тоа е неспоредливо подобар и поздрав избор од пецивата, кои всушност предизвикуваат пад на енергијата, бидејќи содржат едноставни јаглехидрати.

Смути со какао

Зрната какао имаат посебни компоненти кои не само што ја подобруваат циркулацијата на крвта во мозокот, туку помагаат и во производството на неопходните хормони, како што е допаминот. Наместо кафе за време на паузата, наутро испијте топло чоколадо или направете смути со какао и однесете го на работа. Расположението ќе ви се подобри, а задачите ќе ги извршувате многу полесно и побрзо.

Сушено овошје (но не захаросано!)

Повеќето од нас јадат премногу рафинирани шеќерни производи секој ден, што доведува до летаргија и замор. Обидете се да го замените „чистиот“ шеќер со храна со сличен вкус како мед или суво овошје. Таквата исхрана ќе биде покорисна за телото, а вашата продуктивност ќе се зголеми.