Што значи објавата: ,,Сите погледи вперени кон Рафах!?” Стана вирална на социјалните мрежи, ја споделија 45 милиони луѓе, а еве како е создадена (фото)

Во изминатите неколку дена, корисниците на социјалните мрежи забележаа објава со наслов „Сите погледи вперени во Рафах“, која се шири како шумски пожар.

Фотографијата ја споделија и познати личности како Бела Хадид и Никола Кофлан, а на сликата се прикажани шаторски кампови за раселените Палестинци.

Што се крие зад тоа?

Споделувањето на постот дојде во време на меѓународна критика на Рафах, град во јужниот дел на Појасот Газа во близина на египетската граница, кој беше предмет на интензивно бомбардирање од страна на израелските трупи. Воените напади запалија засолништа, оставајќи ги Палестинците да копаат низ јагленосаните остатоци со надеж дека ќе ги спасат преживеаните. Досега се убиени најмалку 45 Палестинци. Рафах претходно се сметаше за хуманитарна зона за цивили.

Сара Џексон, професорка на Универзитетот во Пенсилванија, вели дека потеклото на интернет активизмот датира од 1990-тите, кога водачите зад бунтот ширеле информации за тоа што се случува на теренот.

„Една од навистина важните работи што мораме да ја признаеме е дека многу палестински новинари го користат Инстаграм за да споделат што се случува на теренот. Знаеме дека многу од тие новинари се директно насочени и цензурирани поради тоа, но ова беше платформа која беше популарна кај нив“, вели Џексон.

Израел, карта на Израел, Газа, карта на Газа, Рафа, Рафах

Џексон истакнува дека многу активисти на социјалните мрежи можеби се мачеле да споделат слики од Газа поради алгоритамските упатства кои кријат графичка содржина. Инстаграм вели дека иако разбира зошто луѓето споделуваат ваков тип на содржина во одредени случаи, тој ги охрабрува луѓето да означат фотографија со предупредувања за експлицитно насилство, во согласност со неговите упатства за заедницата.

Сликата која сега масовно се споделува е создадена со помош на вештачка интелигенција.

„Многу од сликите што излегуваат од земјата се навистина ужасни. На луѓето им е сè потешко да документираат што се случува… и кога се документираат привлечни слики, тие често се цензурирани на ниво на платформа… има смисла луѓето да свртат сè кон вештачката интелигенција“.

Како започна?

Корисникот на Инстаграм @ shahv4012 беше првиот што ја сподели објавата „Сите погледи на Рафах“ на неговата приказна.

„Има луѓе кои не се задоволни со сликата и шаблонот, се извинувам ако грешам. Што и да [правите], не гледајте со презир на прашањето на Рафах сега, споделувајте ја сликата толку многу што „тие“ ќе се плашат на нашето обединето споделување“, рече корисникот во приказната на Инстаграм.

Слоганот на сликата веројатно е инспириран од Ричард Пиперкорн, претставник на СЗО за Газа, кој претходно изјави дека „сите очи“ се вперени во она што се случува во Рафах. Одлуката на Израел да ја започне својата воена офанзива врз Рафах дојде два дена откако Меѓународниот суд на правдата (МСП) му нареди на Израел да го запре планираниот напад на Рафах, и беше широко критикуван од светските лидери, пишува Тајм.

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека е „огорчен“ од израелските напади во Рафах.

„Овие операции мора да престанат. Нема безбедни зони за палестинските цивили во Рафа. Повикувам на целосно почитување на меѓународното право и итен прекин на огнот“, рече Макрон на X во понеделникот итен прекин на огнот и да се усогласи со наредбата на Меѓународниот суд на правдата.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја нарече смртта „трагична“. Повеќе од 36.000 Палестинци и околу 1.500 Израелци се убиени откако Хамас го нападна Израел на 7 октомври 2023 година.