Што не треба да се јаде на празен стомак

Сите знаеме која храна е здрава, а која нездрава. А знаете ли што не треба да јадете на празен стомак? Дали знаете дека секоја храна има вистинско и погрешно време кога треба да се консумира или избегнува? Нехрана може да направи хаос на вашите црева ако ги јадете на празен стомак. Можеби затоа што треба да му дадете малку време на вашиот дигестивен систем да работи. Тоа не значи дека наутро треба да останете гладни и мрзливи, туку дека ви треба храна која ќе го започне метаболизмот, а не онаа која ќе ви прави проблеми на почетокот на денот.

Што не треба да се јаде на празен стомак

Агруми

Овошјето е здраво ако се јаде во вистинско време. Јадењето цитрус на празен стомак може да го зголеми производството на киселина, а премногу влакна и фруктоза во овошјето може да го забават дигестивниот систем ако се јаде на празен стомак. Ова особено треба да го следат дијабетичарите и луѓето со чувствителен стомак . Доколку се јадат на празен стомак, портокалите, лимоните, лиметите и грејпфрутот може да предизвикаат металоиди и да ја зголемат киселината во желудникот. Овошјето со висока содржина на јаглени хидрати може да го зголеми утринското ниво на шеќер, што може да биде опасно за дијабетичарите.

Слатка храна или пијалоци

Иако се вели дека е здраво да се испие чаша овошен сок за почеток на денот, тоа можеби не е вистина. Многу лекари советуваат да не го започнувате денот со чаша овошен сок бидејќи тоа може дополнително да го оптоварува панкреасот кој се уште се буди по долги часови одмор. Бидејќи стомакот е празен, фруктозниот шеќер во овошјето може да го преоптовари црниот дроб. Преработениот шеќер во индустриските сокови е уште полош. Избегнувајте десерти за појадок или премногу слатки смути.

Зачинета храна

Јадењето топла и зачинета храна за појадок или на празен стомак може да ја иритира слузницата на желудникот, што може да предизвика металоиди и грчеви.

Газирани пијалоци

Воопшто не се добри, а особено се штетни ако се конзумираат на празен стомак, бидејќи киселината од напитокот се меша со желудочната киселина, предизвикувајќи мачнина и гасови . Стомакот лачи киселина за да помогне во варењето на храната, а ако е празна, вие само внесувате дополнителна киселина, што предизвикува грчеви и болки во стомакот.

Суров зеленчук

Салатите се одлични и здрави, но само во одредени периоди од денот. Не се препорачува да се јаде суров зеленчук на празен стомак. Со оглед на тоа што се богати со растителни влакна, можат дополнително да го оптоварат празен стомак и да предизвикаат надуеност и болки во стомакот кога се јадат на празен стомак.

Затоа споменатата храна не треба да се консумира на празен стомак.