Што се случува во нашето тело ако внесеме премногу сол?

Солта е еден од најчестите зачини што ги додаваме во јадењата. Иако повеќето од нас не размислуваат за тоа колку сол внесуваме во организмот, важно е да се знае дека прекумерното внесување натриум влијае на здравјето.

Исто така, премалку сол во телото може да резултира со состојба позната како хипонатремија, која предизвикува гадење, главоболка, конфузија, напади и, во екстремни случаи, кома или смрт, објаснува диететичарот Лорен Манакер. Тој додава дека особено изложени се луѓето кои јадат сирова храна, претерано се потат или се дехидрирани.

Се поставува прашањето што се случува со телото ако јадеме премногу сол. Доколку редовно ја преувеличуваме количината на натриум што му е потребна на организмот, последиците можат да бидат различни, а во многу случаи и многу опасни по здравјето, пренесува порталот Shape.

Надуеност и задржување на водата

Надуеност може да се појави откако ќе јадете оброк или ужина богат со натриум, на пример, мек ѓеврек со додаден колбас во паб. Овој вишок на натриум предизвикува телото да задржува повеќе вода, што на краток рок може да доведе до надуеност и отекување на целото тело.

Но, не грижете се ако тоа се случува ретко. Телото ќе се опорави во рок од неколку часа или еден ден. Во случај да сте загрижени, можете да додадете лимон во вашата храна, или некоја друга храна која ја намалува надуеноста. Покрај тоа, можете да испиете уште една или две чаши вода за да го забрзате исфрлањето на солта од телото, пренесува Shape.

Висок крвен притисок

Редовното консумирање сол може да доведе до хронично задржување на водата и зголемување на волуменот на крвта, посочува Манакер. „Кога консумираме премногу сол, нашето тело задржува дополнителна вода за да го разреди вишокот натриум“, објаснува тој.

Кога задржувањето на водата го зголемува волуменот на крвта, срцето ќе има повеќе крв за пумпање низ телото, што на крајот го зголемува крвниот притисок. Ако ова се случува често, тоа го оптоварува срцето и крвните садови, што потенцијално ќе доведе до срцеви заболувања или мозочен удар.

Главоболки

Истражувањата покажаа дека привременото зголемување на крвниот притисок може да предизвика главоболки. Студијата во списанието BMJ Open покажа дека без оглед на планот за исхрана што луѓето го следат, консумирањето пониски нивоа на натриум доведува до намален ризик од главоболки, пренесува Shape.

Болест на бубрезите

Бубрезите делуваат како природен систем за филтрирање на нашето тело. Покрај другите задачи, бубрезите играат витална улога во регулирањето на нивото на натриум во телото со прилагодување на количината што се излачува во урината.

„Високото ниво на натриум може да го отежне враќањето на оваа рамнотежа. Со текот на времето, тоа може да доведе до намалена функција на бубрезите и, во тешки случаи, до бубрежно заболување“, објаснува Манакер.

Исто така, натриумот може да предизвика бубрезите да лачат повеќе калциум. Овој минерал може да се акумулира со текот на времето и да формира маси наречени бубрежни камења.