ШТО СЕ СЛУЧУВА СО НАДАЛ? Шпанецот откажува турнири во низа, навивачите загрижени: Многу сум тажен, за жал, процесот е таков…

Шестиот тенисер во светот Рафаел Надал е во голем проблем со повреда на колкот, поради што ќе помине одреден период надвор од теренот.

По поразот во второто коло на Австралија опен од Американката Мекензи Мекдоналд, шпанската тенисерка откажа настап на турнирите во Дубаи и Доха .

Сепак, откажувањата не завршуваат тука.

Надал најави дека нема да може да игра ниту на егзибицијата во Лас Вегас против Карлос Алкараз.

„Многу сум тажен што нема да можам да дојдам во Лас Вегас и да играм на овој голем настан со Карлос во MGM Grand Garden Arena. За жал, мојот процес на опоравување е таков што не е можно да бидам подготвен да играм тогаш. Се надевам дека ќе најдеме некој друг состанок за да го прославиме овој настан и да се забавуваме. Би сакал да им се заблагодарам на фановите и организаторите кои беа во контакт со мене цело време, покажаа поддршка и имаа многу разбирање за мене.” изјави Надал.

Рафаел Надал

Егзибицијата е закажана за 5 март, а само три дена подоцна ќе започне Мастерсот во Индијан Велс, што значи дека и настапот во „пустината“ е под знак прашалник.

Не долго после тоа, ќе има и мастерс програма во Мајами.