Шумски пожар пред портите на грчката престолнина: Повеќе од 70 пожарникари и 13 канадери се бореа против стихијата!

Портпаролот на противпожарната служба Василис Ватракојани изјави дека пожарот брзо се проширил поради силниот ветер.

Повеќе од 70 пожарникари и 13 Канаѓани се обидуваа да го локализираат големиот пожар во предградието на Атина, што ги принуди властите да издадат наредби за евакуација на две околни населби.

Телевизиските снимки покажаа дека пожарот се прошири низ ниски грмушки и маслинови дрвја во ретко населената област во близина на Вари, околу 30 километри јужно од центарот на Атина.

Портпаролот на противпожарната служба Василис Ватракојани изјави дека пожарот брзо се проширил поради силниот ветер.

 

Претходно неколку куќи изгореа во пожарот што избувна на истокот на Атика во градот Коропи. Пожарот прво избувнал на паркингот за чамци во градот Коропи, а потоа се проширил, пренесува Катимерини.

Десетици шумски пожари ја погодија Грција во последните денови, но беа изгаснати пред да предизвикаат поголема штета. Неколку лица се уапсени и обвинети за случајно подметнување на пожарот.

Шумските пожари се вообичаени во Грција и предизвикаа многу смртни случаи во последните години.

Пожарникарите и авионите вчера продолжија да се борат со уште еден голем пожар во јужниот регион на Пелопонез, а властите наредија евакуација на едно село.