Ѓоковиќ атакува на уште еден рекорд на Федерер! Новак во најтесниот круг на кандидати за престижната награда!

Новак Ѓоковиќ повторно се најде во потесниот избор за престижната награда Лауреус за спортист на годината во светот.

Заедно со Новак, кандидати за ова ласкаво признание се фудбалерот на Манчестер Сити, Ерлинг Халанд, Лео Меси, скокачот со стап Арман Дуплантис, спринтерот Ноа Лајлс и возачот на Формула 1, Макс Верстапен.

Останува да видиме дали Ѓоковиќ, кој минатата сезона освои три Грен слем турнири и со тоа докажа дека годините не му можат ништо, ќе постигне признание.

– Новак направи уште еден гигантски чекор кон станување најуспешен тенисер на сите времиња, победувајќи го Данило Медведев во финалето на УС Опен, за 24. Грен слем титула – се израмни со Маргарет Корт и го престигна Рафаел Надал со 22 титули. Во една импресивна година, светскиот рекет број еден ги освои и Австралија Опен и Ролан Гарос – пропушти на календарски слем само поради поразот во пет сета од Карлос Алкараз во финалето на Вимблдон. Тој ја заврши годината силно, освојувајќи го својот 40-ти Мастерс во Париз и победувајќи го Јаник Синер во финалето на АТП финалето за рекордна седма титула – според веб-страницата Лауреус во описот на достигнувањата на Новак.

Новак оваа награда досега ја има освоено четири пати (2012, 2015, 2016, 2019 година), а доколку ја добие наградата по петти, ќе го израмни рекордот со Роџер Федерер и ќе му се закани на Усеин Болт, кој имаше и четири Лауреус во својата кариера.