ЃОКОВИЌ ВО ФИНАЛЕ НА АВСТРАЛИЈАН ОПЕН! Новак се изнервира, но го скрши Американецот! Во недела игра за рекордна 10-та ТИТУЛА во Мелбурн!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Австралија опен, откако во полуфиналето го совлада Томи Пол со резултат 3:0 (7:5, 6:1, 6:2) по два часа и 22. минути игра.

Со многу моменти на нервоза и голем број неизнудени грешки, Ѓоковиќ без поголеми проблеми успеа да се носи со американскиот тенисер.

Србинот 10-ти пат во кариерата се пласираше во финалето на првиот Грен слем сезонава и ќе се бори против Стефанос Циципас за да го собори рекордот што го поседува и да ја освои 10-та титула на овој турнир.

Исто така, доколку во недела го победи Гркот, Новак по повеќе од шест месеци ќе се врати на првото место на АТП-листата.

Се надевавме и очекувавме дека Ѓоковиќ полесно ќе дојде до предност. И се чинеше дека тоа ќе се случи.

Новак беше толку блиску до освојување на првиот сет по 35 минути игра, но имаше голем пад во играта, што Американецот го искористи за да се врати во сетот. При резултат 5:1 и 30:30, Ѓоковиќ влезе во расправија со судијата , по што почна да прави многу грешки. Американецот победи на четири нерешени гема и стигна до 5:5.

Новак за среќа се разбуди во вистински момент, лесно го доби 11-от гем, а потоа со брејк стигна до првиот сет.

Вториот сет заврши како што треба и првиот …

Ѓоковиќ направи брејк во вториот и четвртиот гем, додека во третиот успеа да спаси три брејк топки. За време на тој исцрпувачки и драматичен натпревар на сервис на Новак, Србинот се чинеше дека чувствува болка во неговиот проблематичен заден дел додека неколку пати го стискаше преврзаното бедро.

Сепак, проблемот не беше забележан на теренот.

Иако имаше грешки на двете страни, нашиот тенисер беше доволно добар што Американецот немаше решение. Ниту толпата не можеше да го подигне Пол и да го турне кон уште едно неверојатно враќање. Единствено што успеа 37-от светски тенисер е да избегне губење на сет со нула до неговото име.

Новак направи брејк на стартот од третиот сет, во моменти кога го видовме веројатно најдобриот тенис од двата ривали.

Ѓоковиќ во тие моменти се забавуваше, поминуваа и драп шутови. Новак едноставно уживаше. Сметајќи го крајот на вториот натпревар, тој направи серија од 12 добиени гемови во кои му препушти само еден на својот ривал.

Со тоа стигна до 4:0 во третиот сет, а тоа му овозможи мирно, без проблеми да го заврши мечот и да обезбеди финале.