Ѓоковиќ е суверен владетел на Австралија Опен: Циципас немаше шанси (Видео)

Новак Ѓоковиќ повторно го освои Австралија опен. Српскиот ас до својата 10-та титула во Мелбурн стигна над Стефанос Циципас, кого го совлада во три сета (6:3, 7:6 и 7:6).

Првиот сет помина без поголеми проблеми за Новак, кој го освои за нешто повеќе од половина час. Вториот сервис му беше одземен на Гркот и му донесе проблеми од кои Циципас не можеше да се извлече.

Во вториот сет се гледаше многу поинтересен и понеизвесен тенис. Циципас имаше сет поен и во 10. гем на сервис на Ѓоковиќ, но не успеа да ја искористи шансата. Подоцна мечот отиде во тај-брејк, каде подобро се снајде Ѓоковиќ и го доби асот со 7:4.

И третиот сет се реши со тај-брејк, кој Циципас го започна на најлош можен начин – загуби два мини-брејка, па Ѓоковиќ на стартот имаше 3:0. Потоа Ѓоковиќ го искористи неговиот сервис, зголеми на 5:0 и стигна до голема предност. На крајот победи со 7:5 во овој тај-брејк.

Со овој триумф Ѓоковиќ стигна до својата 22. Грен слем титула, со што се израмни на врвот на вечната листа со својот најголем ривал Рафаел Надал.

Со освојувањето на првиот Грен слем во сезоната, Ѓоковиќ се врати на првото место на АТП-листата.