Ѓоковиќ за коментарот на Медведев: Немам одговор на тоа

0

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, кој оваа среда го замени рекетот со палка за голф, се потсети на хумористичните коментари на Данило Медведев.

Српскиот ас се најде во Рим каде учествуваше на престижниот „Рајдер куп“ во рамките на Ол-стар натпреварот.

Победи „Тим Монти“ на Новак, во кој настапија и Герет Бејл, Леонардо Фиораванти, Герет Хилберт и Кип Поперт, а српскиот тенисер овојпат зборуваше за „Скај спортс“.

„Сезоната на Грен слем е завршена, но имаме уште неколку месеци до крајот на сезоната. Ќе играм Берси, еден од турнирите од серијата 1000. Навистина важно на АТП турнејата. Потоа завршниот турнир во Италија, а потоа Дејвис купот за Србија, мојата земја. Тоа е голема цел за крајот на сезоната. Ние сме во плеј-офот, во четвртфиналето, па се надевам дека ќе го допреме трофејот“, рече Ѓоковиќ .

Новак го освои УС Опен пред неколку недели, откако во финалето го совлада Данило Медведев, кој имаше интересни коментари по мечот.

„Сакам да го прашам Новак, што друго правиш овде? Кога планираш да забавиш? , праша Данил на шега.

Новак сега во Рим го потсетија на тие коментари на рускиот тенисер.

„Немам одговор на тоа “, низ насмевка изјави Ѓоковиќ , кој се уште нема намера да се пензионира.

„Очигледно беше историско, исполнувачко. Неверојатна возбуда да го освојам мојот 24-ти Грен слем. Секогаш се грен слемовите и седмиците бр. 1 најважни. Мислам дека имав среќа што го поминав најголемиот дел од мојата повреда во кариерата- Бесплатно. Се фокусирав на поголемата слика. , долгорочно и инвестирав многу за да можам да го одржам ова ниво што е можно повеќе години. Знаев дека ако тоа се случи, ако имам долга кариера, ќе да можам да победувам на Грен слемови.Сè уште се подобрувам на 36 години, мислам дека годините не ми влијаат многу, чукајте во дрво. Се надевам дека ќе имам уште неколку одлични години на Грен слемовите, особено што тоа се мои највисоки цели и приоритети“, заклучи Новак .