Ѕирнете во домот на Тончи и Вјекослава Хуљиќ: Eве како живее парот! (ФОТО)

0

Вјекослава Хуљиќ вели дека ги држи сите четири агли од нивниот дом, но Тончи сепак има едно ќоше само за себе.

Најмоќната двојка на балканската музичка сцена, сопружниците Тончи Хуљиќ и Вјекослава Хуљиќ  се во брак повеќе од 30 години, но се познаваат уште од основно училиште.

И двајцата пораснале во Сплит, каде што е роден Тончи, а Вјекослава уште кога била дете се преселила таму со родителите од Томиславград. Целиот живот парот Хуљиќ го изградиле во градот под Марјан.

Тие се венчаа во 1987 година и заедно добија две деца, синот Иван и ќерката Хана, која минатата година им роди внука.

Децата пораснаа и се оддалечија од дома, а Тончи и Вјекослава останаа сами во својата оаза во центарот на Сплит, каде во неколку наврати дозволуваа фотографи.

Како што може да се види на фотографиите, во домот на семејството Хуљиќ доминира белата боја и многу детали посветени на музиката и нивното создавање, семејни фотографии и многу, многу светлина. Тончи во домот има и свое музичко студио, кое е негова оаза, додека Вјекослава еднаш откри дека таа е всушност глава на куќата.

„Ги чувам сите четири страни во нашиот дом, од првиот ден на бракот. Тончи е старомоден Далматинец кој не готви, не оди во кујна, не плаќа сметки“, изјави Вјекослава за „Слободна Далмација“. кога им ја отворила вратата од својот дом , а потоа се опишала како типична сопруга и мајка, која секојдневно готви и се грижи за своето семејство, но признала и дека ручекот може да и гори кога ќе ја фати момент на инспирација.

Погледнете ги фотографиите од домот на Хуљиќ во нашата галерија.