Јаглехидрати: Кои се најдобрите извори

0

Јаглехидратите се многу важен дел од нашата исхрана. Важно е наместо слатки и колачи, да консумирате здрава храна која го штити вашето здравје.

Со текот на годините, јаглехидратите добија лош рап. Луѓето често ги поврзуваат со зголемување на телесната тежина, дијабетес тип 2 и разни други здравствени нарушувања. Да, точно е дека преработената храна богата со шеќер и рафинирани зрна имаат тенденција да немаат важни витамини и минерали.

Иако диетата со малку јаглехидрати може да биде корисна за некои луѓе, нема причина целосно да се избегнува храна богата со јаглехидрати. Ви претставуваме храна богата со јаглехидрати кои се неверојатно здрави.

Јаглехидрати: Храна препорачана од експерти

1. Киноа

Готвената киноа содржи дури 70% јаглехидрати. Сепак, тоа е и добар извор на протеини и влакна. Киноата е богата со минерали и покрај изобилството на јаглехидрати, може да помогне во регулирањето на шеќерот во крвта и да го зајакне кардиоваскуларниот систем. Покрај тоа, не содржи глутен, што ја прави популарна алтернатива на пченицата за оние кои се на диета без глутен.

2. Овес

Тој е одличен извор на многу витамини, минерали и антиоксиданси. Една чаша варен овес (81 грам) содржи 54 грама јаглени хидрати, вклучувајќи 8 грама влакна. Овесот е особено богат со специфичен тип на влакна – бета глукани.Истражувањата покажуваат дека редовното консумирање овес може да го намали ризикот од срцеви заболувања, бидејќи го намалува нивото на холестерол. Исто така, може да го намали нивото на шеќер во крвта, особено кај луѓето со дијабетес тип 2.

3. Леќата

Сто грама варена леќата содржи 19,9 грама јаглени хидрати. Леќата е многу хранлива и богата со протеини, минерали и антиоксиданси. Може да биде особено корисен за здравјето на срцето и за регулирање на шеќерот во крвта.

Здрави јаглехидрати

4. Јаглехидрати: банани

Една голема банана (136 грама) содржи околу 31 грам јаглени хидрати, или во форма на скроб или шеќер. Бананите се исто така богати со калиум и витамини Б6 и Ц. Благодарение на нивната висока содржина на калиум, бананите можат да помогнат во намалувањето на крвниот притисок и да го подобрат здравјето на срцето. Незрелите зелени банани имаат повеќе скроб, кој се претвора во природни шеќери за време на зреењето.

5. Слатки компири

Половина чаша (100 грама) варен сладок компир со лушпа содржи околу 20,7 грама јаглени хидрати, кои се состојат од скроб, шеќер и растителни влакна. Слаткиот компир е и богат извор на витамин А, витамин Ц и калиум. Овој зеленчук е богат со антиоксиданси кои помагаат во неутрализирање на штетните слободни радикали и штитат од хронични болести.

6. Јаглехидрати: Цвекло

Суровото и варено цвекло содржи околу 10 грама јаглени хидрати на 100 грама, главно од шеќер и влакна. Овој корен зеленчук е богат со витамини, минерали и антиоксиданси. Цвеклото е исто така богато со неоргански нитрати, кои во телото се претвораат во азотен оксид, кој го намалува крвниот притисок опуштајќи ги крвните садови.

7. Портокали

Во 100 g портокали има околу 15,5 грама јаглени хидрати. Ова цитрусно овошје е богато со витамин Ц, калиум и некои витамини од групата Б. Јадењето портокали може да го подобри здравјето на срцето и да помогне во спречување на камења во бубрезите.

Покрај тоа, ја подобрува апсорпцијата на железо од друга храна што ја јадете, што може да помогне да се заштитите од анемија со дефицит на железо.