ЈА ИЗМИЛА КОСАТА СО СОДА БИКАРБОНА: Се воодушевила кога го видела резултатот, дури и фризерите го препорачуваат ова

Во шампонот ставила евтина состојка што ја има секоја куќа, а тоа е сода бикарбона.

Блогерката по име Сонет Луберт долго време има проблем со лошата и оштетена коса, додека размислувала да ја скрати косата за да го реши проблемот. Меѓутоа, таа експериментирала и открила трик со кој ја регенерирала косата.

Имено, во шампонот ставила евтина состојка која ја има секоја куќа, а тоа е сода бикарбона, чии бројни придобивки и неверојатна палета на примени се познати одамна.

„Бев шокиран кога сфатив колку подобро почна да ми изгледа косата бидејќи, наместо класичните, користев шампон направен со сода бикарбона. Покрај тоа што навистина сјае, не е изложен на штетни хемикалии, од кои може да има и повеќе од 4000 во миризливи козметички производи, што е страшно. Освен тоа, тие шампони ги отстрануваат природните масла од косата, па скалпот произведува повеќе од тоа“ , го опишала своето искуство блогерката за порталот mbg.

Блогерката со многу едноставен процес си направила шампон од сода бикарбона.

Сода бикарбона се меша со вода во сооднос 1:3, што значи дека една количина сода содржи три води. На пример, две до три лажици сода бикарбона се доволни за коса до рамениците. Смесата се нанесува на сува или влажна коса од коренот до врвовите и се остава 1-2 минути, а потоа се мие со вода.

Сода

Потоа се мие со мешавина од оцет и вода, во сооднос 1:4. За да се намали мирисот на оцет, иако тој брзо испарува , Сонет додава неколку капки есенцијално масло од лаванда, рузмарин или пеперминт во смесата. По плакнењето со оваа смеса се ослободува млаз ладна вода бидејќи помага да се задржи влагата во косата за да не изгледа дека е суво, освен тоа ја измазнува косата и и дава сјај, пишува 24сата.хр.

Стилистите често советуваат да нанесете сода бикарбона, верувајќи дека може да помогне при првутот. Но, не се препорачува често нанесување на сода бикарбона на косата и скалпот, туку до 3 пати месечно.