Ја киднапира жената на соиграчот а синот (18) го загуби во страшна сообраќајна несреќа: Тој е најголемиот губитник во светот на фудбалот, животот му е полн со скандали! (фото/видео)

0

Михаел Балак ќе остане запаметен како еден од најголемите губитници во историјата на фудбалот, а неговиот живот го следеа бројни скандали, но и огромна трагедија.

На големата сцена се појави во дресот на Баер Леверкузен, а потоа остави длабока трага во Баерн Минхен и Челзи, како и во германската репрезентација, но колку и да играше, го следеше несреќа. На почетокот на кариерата, во 2001 година, Балак имаше сезона на порази кога со Леверкузен за само две недели ги загуби финалето на Купот на Германија, Лигата на шампионите и титулата во Бундеслигата – сето тоа во последните моменти.

Тој се пресели во Баерн, каде доминираше на домашната сцена, но не направи голем резултат во Европа, за да го загуби финалето на Лигата на шампионите во Челзи уште еднаш, овоппат во 2008 година, против Манчестер Јунајтед.

Титулата „најголем губитник“ во светот на фудбалот ја заслужи и поради резултатите во германската репрезентација со која беше поразен во финалето на Светското, а потоа и на Европското првенство. Тој загуби и во полуфиналето на Светското првенство во 2006 година од Италија пред своите навивачи бидејќи Германија беше домаќин на турнирот.

На теренот остана запаметен по неуспесите, а надвор од него по – скандалите! Ја киднапирал жената од својот поранешен соиграч Кристијан Лело, со која спиел, а вториот го обвини дека уништува туѓи животи и дека не му е првпат.

– Балак влегува во приватниот живот на другите и ги уништува без да размислува за тоа. Ако е капитен на Германија, мисли дека може да прави што сака – изјави тогаш Лел.

Михаел Балак

По многубројните скандали, на Балак му се случи голема трагедија. Неговиот син Емилио загина во страшна несреќа пред две години. Емилио имаше само 18 години, беше во Португалија на одмор и го загуби животот возејќи квад велосипед.

Оваа смрт тешко го потресе Михаел Балак кој извесен период беше надвор од јавниот живот за да се врати во стил – со нов скандал!

Германскиот „Билд“ откри како Балак најде утеха во прегратките на Софија Шнајдерхан, пријателка на неговиот починат син која е 21 година помлада од Михаел.

Сега Балак работи како телевизиски аналитичар, а треба да се напомене дека се разведе од Сајмон Ламб во 2012 година.

Ги убиваше противниците со неговиот „мирис“

Друга анегдота е поврзана со животот на Мајкл Балак. Легендарниот парагвајски голман Хозе Луис Чилаверт еднаш откри како Балак мирисал многу непријатно на теренот.

– Балак ужасно мирисаше. Се сеќавам Стравај го чуваше и не можеше да му се приближи од смрдеата на потта. Можеби тоа беше тактика за Балак, но требаше да стави дезодоранс – истакна тогаш Чилаверт.