“ЌЕ ГИ СПРЕЧИМЕ НЕПРИЈАТЕЛИТЕ ДА ОТВОРАТ ВТОР ФРОНТ ВО ИЗРАЕЛ!“ – Ентони Блинкен побара хуманитарна пауза во борбите против Хамас во Појасот Газа

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, денес во Тел Авив се сретна со премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, со цел да побара хуманитарна пауза во борбите против палестинската група Хамас во Појасот Газа, пишува Times of Israel.

Тој нагласи дека мора да се направи повеќе за да се заштитат палестинските граѓани и нагласи дека војната не смее да се прошири на други области на Блискиот Исток.

Администрацијата на САД ќе ги преземе неопходните чекори за да ги спречи непријателите на Израел, кои ги повикуваат Хезболах, да отворат втор фронт. Посветени сме на одвраќање на агресијата од кој било квартал и ќе ги преземеме неопходните чекори за да се справиме со неа“, порача тој на прес-конференцијата, додавајќи дека САД остануваат апсолутно одлучни во овој поглед.

Ентони Блинкен нагласи дека начинот на кој Израел ја води својата кампања против Хамас е важен и предупреди на хуманитарна катастрофа.

Како што изјави, тој разговарал за опипливи чекори со израелските власти со цел да се зголеми тековниот трансфер на храна, вода и лекови за Палестинците.

Тој додаде дека САД веруваат дека хуманитарните прекини на огнот се неопходни за заштита на цивилите, а истовремено дозволувајќи му на Израел да го порази Хамас.

Ентони Блинкен вели дека администрацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, е целосно фокусирана на ослободување на заложниците кои ги држи Хамас.

Ентони Блинкен отпатува во Израел по трет пат од почетокот на војната со Хамас на 7. октомври.

Претседателот на САД, Џо Бајден, повика на „хуманитарна пауза“ во борбите за да се организира евакуација на двојни државјани и странци кои сè уште се заробени во Појасот Газа и да се обиде да ослободи повеќе од 240 заложници кои ги држи Хамас и да ја зголеми хуманитарната помош, цивилите во Појасот Газа.

Во изминатата недела, американската администрација ја поддржа резолуцијата на две држави за воспоставување траен и одржлив мир, иако ниту сегашното израелско ниту палестинското раководство не покажаа интерес за такви преговори, кои постојано беа неуспешни.