Џејми Оливер откри што му помогнало за кратко време да изгуби 12 кг

Британскиот готвач Џејми Оливер откри најмногу што му помогнало да изгуби 12 килограми за кратко време.

Кога сфатил дека премногу се здебелил, се префрлил на поздрава, растителна исхрана, што е можно повеќе избегнувајќи го месото. Алгите му биле многу корисни за дополнително да го забрза слабеењето.

Тие се еден од најбогатите извори на јод. Богати се со протеини и витамини А, Б, Ц, Д и Е. И покрај тоа што се нискокалорични, полни се со омега-3 масни киселини. Се користат и за отстранување на целулитот бидејќи ги забрзуваат процесите на растворање на маснотиите и излачувањето на токсините и вишокот течности од телото.

Можат да послужат и како замена за сол, а добра работа е нивниот прилично благ вкус. Бидејќи се многу хранливи, во последниве години се многу популарни кај вегетаријанците.

Покрај оброците, јадел и ужинка со јаткасти плодови, кои го намалуваат ризикот од срцев удар за дури 50%. Го намалил внесот на алкохол и се обидел да спие повеќе.