ВИДЕО | Невообичаена сцена на натпревар: Човек пиел пијачка, а потоа забележал дека нешто не е во ред со неговата глава…

Во текот на неделата во Шкотска се одигра вонредното 25. коло од Премиершип, кое мина без проблем меѓу најголемите ривали од Глазгов, иако и двајцата беа многу блиску до таков исход.

Ренџерс во вторникот го скрши отпорот на Абердин со 2:1 со голот на Тод Кантвел во 72. минута, додека со истиот резултат Селтик успеа да се извлече жив во пресметката со Хибернијан во средата во Единбург.

До втората минута од судиското надополнување, семафорот гласеше 1:1, а потоа Адам Ајда пеналот го претвори во гол. Шоуто на теренот делумно беше пренесено и на трибините, особено во гостинскиот сектор, каде еден од навивачите имаше особено необична задача.

Имено, додека го пиел пијалокот, постариот господин забележал дека нешто не е во ред, ни помалку ни повеќе од неговата глава. Огнот му ја зафатил косата, поради што избезумено се обидел да ја изгасне со рака.

Се чини дека релативно брзо успеа, иако останува прашањето како се случи сето тоа. Претпоставката е дека бил погоден од некоја залутана пиротехничка направа и мораме да кажеме дека навистина добро се снашол.