Ал Хилал по првенството го зеде и Купот на кралот, а Кристијано беше неутешен.

Ал-Хилал го совлада Ал Наср по подобро изведување на пенали (5:4) и со тоа стигна до титулата во Купот на кралот на Саудиска Арабија. Тоа беше неверојатен натпревар полн со возбудувања, во кој аргентинскиот судија Ерера имаше многу работа, делејќи жолти картони на сите страни.

Веќе во седмата минута Александар Митровиќ погоди и ја затресе мрежата за предност на домашните, а потоа имаше голем број прилики од едната и од другата страна. Најблиску до голот беше Кристијано Роналдо, ножичките завршија на стативата од противничкиот гол, но резултатот не се промени до полувремето.

Потоа дојдоа нови проблеми за Ал Наср по само десет минути во продолжението кога голманот Давид Оспина доби црвен картон поради излегување надвор од шеснаесетникот. Сепак, бројчаната сила на теренот беше изедначена кога Ал Булајхи заработи директен црвен картон поради удирање противнички играч, а неколку секунди подоцна Јахја постигна гол за 1:1 и со тој резултат отиде во продолжение во кое немаше победник.

СОЛЗИТЕ НА КРИСТИЈАНО РОНАЛДО погледнете ги ТУКА

Потоа требаше да се оди на пенали, а тројца играчи на Ал Наср промашија. Трагичари се Бил Ал Хасан и Ал Немер. Ал Хилал по првенството го зеде и Купот на кралот, Кристијано Роналдо едноставно не може да дојде до трофејот во Саудиска Арабија, а тој пораз тешко му падна на Португалецот, кој по мечот заврши во солзи.