Душан Влаховиќ, капитен на Јувентус: Новиот тренер му ја даде лентата, а потоа Србинот се изнервира!

Србинот како капитен не успеа да го спречи поразот на својот тим во Германија.

Фудбалерите на Јувентус доживеаја убедлив пораз на подготвителниот натпревар од Нирнберг (0:3), на стадионот „Макс Мослок“ во Германија. Новиот тренер на италијанскиот великан Тијаго Мота во 46. минута го внесе Душан Влаховиќ од клупата и му ја даде капитенската лента. За жал, Србинот со торинската „деветка“ не успеа да го израмни резултатот на 1:1 бидејќи не го искористи пеналот во 72. минута. Тој силно шутираше десно и ја погоди стативата. Топката се одби, а Душан ги рашири рацете во знак на незадоволство од неговиот удар.

По таа пропуштена шанса, Германците на крајот ја остварија убедлива победа со головите на Дастин Форкел и Тимо Јанис. Погледнете ги најинтересните детали од натпреварот Нирнберг – Јувентус: