Непристојност на теренот, тепачки на трибините: Аргентина го победи Бразил во тензичен натпревар

Репрезентативецот на Аргентина победи со минимални 1-0 на гостувањето во Бразил во вредниот натпревар за квалификациите за СП 2026 година.

Натпреварот од шестото коло од јужноамериканските квалификации се одигра на стадионот Маракана, а стартот беше одложен за половина час откако избија немири на трибините.

На трибините се судрија аргентинските навивачи и бразилската полиција, а аргентинскиот голман Емилијано Мартинез се вклучи и успеа да удри еден од полицајците.

Капитенот на Аргентина, Лионел Меси потоа ги одведе соиграчите во соблекувалната во знак на протест и „гаучосите“ не сакаа да играат додека не се гарантира безбедноста на нивните навивачи.

Тензиите се префрлија од трибините на теренот и првото полувреме помина во антифудбалски и бројни тешки фаули, а веќе во воведните минути од натпреварот Габриел Жесус со лакт го удри по глава Родриго де Пол.

Најдобрата шанса за гол ја имаше Бразил во 58. минута, кога на Хесус одлично му здружи неговиот соиграч Габриел Мартинели кој прекрасно шутираше, но Мартинез направи брилијантна одбрана.

Само пет минути подоцна Аргентина го постигна голот со кој ја донесе победата и трите бода.

Џовани Ло Селсо биеше во корнер од левата страна, Николас Отаменди го прескокна Габриел Магалаес и го победи Алисон Бекер за да доведе до големо славење од Аргентинците.

Бразилците го дочекаа крајот на натпреварот со десет играчи бидејќи Џоелинтон доби директен црвен картон поради прекршок.

Аргентина по оваа победа е лидер во јужноамериканските квалификации, додека Бразил со третиот последователен пораз падна на шестото место.