Србите ги нападнаа судиите поради поразот од Америка, Богдановиќ рече: Нека оди на нивна душа

Кошаркарите на САД синоќа славеа против Србија (95:91) и се пласираа во финалето на Олимписките игри, а овој пораз тешко и падна на српската нација која го најде виновникот во судиите на играта, што јасно се гледа од реакциите на локалните медиуми.

Херојска Србија беше на чекор до финалето, но срамните судии си го направија своето! Американците со помош на неуките ги здробија храбрите Орли!“, пишува Курир.

„Ох, каков срам! Србија ја уништи Америка и водеше 37 минути, нереалниот Кари и судиите им ја украдоа победата на „орлите“, пишува Информер.

Тежок пораз на Србија од Американците: Водевме 35 минути, а потоа трагично загубивме“, пишува Телеграф.

Срам за Американците! Шарлатан од Панама му помогна на Леброн, судиите мораа да го туркаат најмоќниот тим на сите времиња“, пишува Ало.

„Храбрата Србија паѓа по драма: Кари спречи сензација на ОИ, ајде да одиме на бронза“, пренесува Мондо.

По мечот изјава за РТС даде српскиот капитен Богдан Богдановиќ, кој меѓу другото беше незадоволен од арбитражата.

„Нема за што да жалиме. Можевме да победиме, сите го сакавме тоа. На крајот тежок пораз, исто е кога ќе изгубиш два и три и пет и 20 поени, знам што мислиш, но во На крајот, тоа е губитник, а тоа е победник. Тоа не е наша работа до крајот.

Да потсетиме Србија водеше речиси цел натпревар, но на крајот САД одиграа фантастична последна четвртина и стигнаа до победа вредна за финалето. Таму ќе играат против Франција, додека Србија ќе се бори против Германија за бронза.