105-ГОДИШНА СТАРИЦА ТВРДИ ДЕКА ОВИЕ ТРИ РАБОТИ Ѝ ГО ПРОДОЛЖИЛЕ ЖИВОТОТ – Немаат врска со храна, а кога ќе прочитате ќе се изненадете

Една од најстарите луѓе на планетата, 105-годишната Британка по име Џојс Кинг на 12. септември го прослави својот 105-ти роденден и сподели со јавноста некои од тајните на нејзината долговечност. 

Џојс Кинг е родена во 1918 година во Редсток, Сомерсет. Кога имала околу 25 години, таа и нејзиниот сопруг Ерик се преселиле во градот БристолЏојс Кинг работела како фризер, а по раѓањето на ќерката Вивиен станала домаќинка. Според Вивиен, нејзината мајка секогаш сакала градинарство, цвеќарство, танцување, а исто така водела активен животен стил.

Џојс Кинг сподели и дека никогаш не држела диета, и дека секогаш уживала во вкусна храна. А на прашањето што мисли дека е причината, која е нејзината тајна за долговечноста, еве што изјави за BristolLive.

Безвременската Џојс Кинг верува дека три работи биле клучни. Едната е дека таа е физички активна повеќе или помалку цел живот, фитнес часовите се нешто во кое навистина уживала. Истакнала и дека најмногу ѝ се допаѓа да биде надвор, па секој слободен момент и убаво време го користела за излегување и прошетка, уживање во сонцето и прошетки, негување на градината. Според неа, уште една работа е многу важна за долг живот, а тоа е вербата. Таа истакнала дека цел живот одела во црква. 

Во моментов, една од најстарите луѓе во светот живее во старечкиот дом „Rosedale House“, каде во друштво на пријатели го прослави својот 105 роденден.

А дека не ја изгубила желбата за живот иако поминала еден век, докажува и тоа што вели дека е многу среќна кога вработените од нејзиниот дом и приредуваат маникир и фризер!