2 ЈАЈЦА СЕКОЈ ДЕН ЌЕ НАПРАВАТ ХАОС СО ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ: Велат дека треба внимателно да ги јадете, а ОВА Е ВИСТИНА

0

Ако комбинирате нискокалорична диета за појадок со јајца, губите тежина двојно побрзо. Појадокот кој вклучува и јајца помага да се намали внесот на калории подоцна во текот на денот.

Ефектот на пилешките јајца врз телото и здравјето е одличен, а многу експерти советуваат да јадете по 2 јајца дневно.

Ризикот од кардиоваскуларни заболувања е намален

Холестеролот содржан во јајцата се балансира со помош на фосфатиди, па затоа не е опасен за нашето здравје. Тие го поддржуваат производството на холестерол во телото и содржат омега-3 масни киселини кои го намалуваат нивото на триглицериди, а со тоа и ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

Намалете ја тежината

Ако комбинирате нискокалорична диета со јајца за појадок , ќе изгубите тежина двојно побрзо. Појадокот кој вклучува и јајца помага да се намали внесот на калории подоцна во текот на денот.