42 ГОДИНА И ЛИЦЕ БЕЗ БРЧКИ: Едноставни ритуали за убавина кои Меган Маркл никогаш не ги прескокнува

Меган Маркл во август наполни 42 години, а на нејзиниот изглед можат да и позавидат и девојките помлади од неа. Откако се појави во серијата „Suits“ во 2011 година, речиси воопшто не се променила, а успеала затоа што се држи до својата рутина за убавина поради која изгледа свежо и без шминка.

Малку хајлајтер

Меган Маркл откри дека не сака светла шминка и не троши повеќе од десет минути на шминкање. Дискретниот хајлајтер не е бесмислен дел од нејзината рутина за убавина, а Меган верува дека тоа е оној кој помага да се сокријат знаците на умор на лицето. Таа избира течен хајлајтер и го нанесува на внатрешните агли на очите. Така, погледот останува свеж и отворен.

Четката за заби не е само за заби

Друга тајна на Меган Маркл е комбинацијата на четка за заби и лак за коса. Сопругата на принцот Хари испрска со лак за коса на четката за заби и ја измазнува косата по патецот. На тој начин нејзината коса секогаш останува совршена.

Масло од шипка

Ова масло ја храни кожата и ја прави сјајна. Маслото од шипка е богато со минерали, антиоксиданси и незаситени масни киселини, а содржи и незаситени омега-3 масни киселини.

Кокосово масло

Меган Маркл нанесува кокосово масло по целото тело по туширањето за да ја навлажнува и негува кожата, а еднаш неделно прави маска од производот, ја нанесува на косата и го остава да делува неколку часа.

Масло од чајно дрво

Ги ублажува болките и ги отстранува причинителите, особено во случај на мозолчиња, воспалителни процеси и нечистотии на кожата. Може да се нанесува навечер директно на воспаленото место.