5 здравствени придобивки од тиквичките: Сè изобилуваат со витамини, антиоксиданси и минерали

Сезоната на свеж зеленчук се ближи и тиквичките дефинитивно се на листата на омилени. Тие се широко распространети, лесни за подготовка и можете да најдете многу вкусни и здрави рецепти со нив како главна состојка. Содржат важни минерали, витамини и антиоксиданси, а доколку ви се допаѓаат, откако ќе слушнете колку се корисни за вашето здравје, почесто ќе ги јадете.

Тие се богати со антиоксиданси и ја штитат кожата

Ќе најдете многу витамини А и Ц во тиквичките , како и многу растителни соединенија, вклучувајќи полифеноли и каротеноиди, група растителни пигменти. Сите овие микронутриенти се антиоксиданси кои му помагаат на телото да го намали воспалението и да се бори против слободните радикали. Слободните радикали се нестабилни молекули на кои, кога ќе им се дозволи да се акумулираат во големи количини низ телото, може да доведат до речиси секоја хронична болест на која можете да помислите, од срцеви заболувања до рак.

Исто така, каротеноидите се поврзани со заштита од ултравиолетови зраци, помагајќи природно да се заштити нашата кожа од изгореници и рак на кожата.

Нутритивна вредност на тиквичките

Порција од 1 чаша сечкани тиквички содржи околу 21 калорија, 1,5 грама протеини, помалку од половина грам масти, 3,9 грама јаглени хидрати, вклучувајќи 1,24 грама влакна и околу 3,1 грама (природни) шеќери.

Тие содржат важни хранливи материи корисни за здравјето на очите

Кога станува збор за одржување на здравјето на очите и видот, тиквичките исто така можат да бидат корисни. Два каротеноиди кои се наоѓаат во тиквичката, лутеин и зеаксантин, се поврзани со подобрување на здравјето на очите, како и витаминот А.

Лутеинот и зеаксантинот всушност се акумулираат во мрежницата, помагајќи да се спречат очните болести поврзани со староста, како што се катаракта и макуларна дегенерација. Витаминот А е исто така тесно поврзан со функцијата на очите како клучен играч за здравјето на мрежницата и целокупната функција на очите

Тие го промовираат здравјето на срцето, нормалното ниво на холестерол и крвниот притисок

Познато е дека тиквичките го поддржуваат здравјето на срцето, благодарение на содржината на влакна, калиум, магнезиум и витамин К. Тиквичките содржат пектин, еден вид растворливи влакна што се врзуваат за холестеролот во гастроинтестиналниот тракт, излачувајќи го од телото преку отпадот наместо се апсорбира во телото.

Кога имаме високи количини на „лош“ холестерол (липопротеини со ниска густина или ЛДЛ) во крвта, постои потенцијал тој да предизвика формирање на наслаги во нашите вени и артерии, што потенцијално води до срцеви заболувања.

Внесувањето влакна, исто така, може да придонесе за нормално ниво на крвен притисок , што е од клучно значење за оптимално здравје на срцето. Исто така, калиумот и магнезиумот се електролити кои играат витална улога во нормалното чукање на срцето, а витаминот К е составен дел од процесот на згрутчување на крвта, уште еден важен аспект на целокупното здравје на срцето.

Тие обезбедуваат влакна за здраво варење и микробиом на цревата

Растворливите влакна кои се наоѓаат во тиквичките се корисни за здравите бактерии кои се наоѓаат во слузницата на вашите црева. Овие бактерии живеат во дебелото црево во поширока заедница на микроорганизми познати како цревниот микробиом и се од витално значење не само за здравјето на дигестивниот систем, туку и за нашето целокупно здравје.

Високата содржина на вода која се наоѓа во тиквичките не е важна само за хидратација, туку исто така ќе го помогне варењето, ќе ја олесни апсорпцијата на хранливи материи и ќе ги спречи вообичаените дигестивни проблеми како што е запек.

Позитивно делуваат на нервниот систем и мозокот и се добри за анемија

Покрај сите гореспоменати хранливи материи кои се наоѓаат во тиквичките, ќе ги најдете и витамините Б фолати и витамин Б6. Фолната киселина е особено важен микронутриент за бремените жени бидејќи е критичен во формирањето на невралната туба кај бебињата кои растат во утробата, како и здравата крв и формирање на клетки во текот на животот. Витаминот Б6 помага во спречување на анемија, го одржува здрав нервен систем, па дури и може да помогне во зајакнувањето на здравјето на мозокот.