5 мистерии за убиството на Вања Ѓорчевска: Грозоморното злосторство го потресе Балканот, а овие теории ја заладуваат крвта во вените!

0

Вања Ѓорчевска (14) на 27 ноември беше киднапирана и убиена , полицијата до нејзиното тело пронашла уште едно закопано тело, а сите осомничени се уапсени. Сепак, по злосторството што го шокираше регионот, многу прашања останаа неодговорени. Мајката на Вања Ѓорчевска ја пријавила нејзината ќерка за исчезната на 27 ноември, кога таа тргнала на училиште, но не стигнала до таму. Потрагата на македонската полиција траеше речиси една недела, се претресуваа напуштени објекти и манастири, дури и коритото на реката Вардар, прегледани беа над 50 снимки од надзорните камери, а овој случај се внимателно и вознемирено се набљудуваше и од другите земји од регионот.

За жал, во неделата дојде вестта од која сите се плашеа. Полицијата го пронашла телото на Вања закопано во предградие на Скопје, а малку подалеку во Велес и убиениот 74-годишен фризер чиј автомобил бил украден и употребен за киднапирање на тинејџерката. Многу брзо беше објавено дека се уапсени три лица, дека осомничениот за убиството е Љупчо Палевски Палчо, познат и како контроверзен десничарски политичар кој побегнал во Србија, па во непознат правец. Таткото на Вања, кој исто така е во притвор, е обвинет дека ја изневерил и издал сопствената ќерка! Полицијата синоќа го фати и приведе главниот осомничен. И покрај големиот број на информации, официјални и неофицијални, многу детали од ова брутално злосторство сè уште се прилично мистерија. 

Првата мистерија: Улогата на таткото на Вања, Александар

Таткото на Вања, Александар, е уапсен под сомнение дека директно или индиректно учествувал во киднапирањето на неговата ќерка. Според досегашните информации, тој сигурно ги известил киднаперите кога Вања ќе тргне на училиште, дали ќе биде сама… Бил во контакт со водачот на криминалната група Палевски. Сè уште не е утврдено дали знаел дека киднапирањето се планира, дали информациите ги дал свесно или несвесно, исто како и дали знаел дека ќерка му е убиена во исто време кога го пријавил нејзиното исчезнување во полиција.

Со оглед на тоа што полицијата тврди дека причина за киднапирањето е откупот што оваа група сакала да го побара од мајката на Вања, јасно е дека некој ги информирал, некој што знаел дека имаат пари. А не е исклучена можноста тоа да го направил таткото Александар, кој се развел од мајката на Вања, но често ги посетувал.

Втора мистерија: Зошто не се бараше откуп?

Според деталите од истрагата, полицијата не се сомнева дека киднапирањето е организирано за да добие поголема сума пари од мајката на Вања како откуп. Според една верзија, дедото на Вања бил директор на царината и е прилично богат човек, според друга, мајката на Вања неодамна продала стан и дошла до значителни финансиски средства. Сепак, во целата оваа приказна останува нејасно зошто бандата која брутално ја киднапираше Вања, и’ ги врза рацете и нозете и така ја стави во багажникот на автомобил, не и’ се јави на мајката на Вања и не побара откуп, туку многу брзо ја уби, по само неколку часа. 

„Осомничените за киднапирањето и убиството на малата Вања не ни контактирале со мајка ѝ за да побараат откуп. Киднаперите се плашеле дека полицијата ќе им го открие планот, па го убиле девојчето пред нејзината мајка да биде известена за откупот”, рече обвинителот Гаврило Бубевски.

Трета мистерија: Што тргна наопаку?

Четиринаесетгодишно девојче е убиено од истрели од пиштол, според првичните информации неполни три часа откако било киднапирано? Со оглед на тоа дека дефинитивно не се работи за сексуално злосторство, сигурно е дека нејзиното убиство на ваков начин не било планирано. Еден од осомничените наводно изјавил „дека нешто тргнало наопаку“. Меѓутоа, се поставува прашањето, што можело да тргне толку „погрешно“ па киднаперите да убијат 14-годишно девојче за кое сакале да бараат откуп? Тешко дека држи вода верзијата што ја презентираше државниот обвинител „дека киднаперите се плашеле да не им се открие планот и затоа ја ликвидирале девојката“. Па, кој би се плашел да открие киднапирање, а потоа да убие дете?

Одредени македонски медиуми ја апострофираа информацијата дека не се работи за професионални криминалци, дека во биографиите немаат слични кривични дела и дека е можно да ги фатило паника доколку, на пример, малото девојче се обидело да побегне… И тогаш се појавила теоријата дека девојчето се задушило во багажникот на автомобилот , па киднаперите решиле да се ослободат од телото.

Четврта мистерија: Каква е врската со убиениот фризер?

Македонската полиција трагајќи по исчезнатата тинејџерка пронајде две тела – на Вања во околината на Скопје и 74-годишниот фризер Панче Жежовски недалеку од Велес. Дека подоцна се покажа дека нивните убиства се (не)директно поврзани, и дека истите лица се осомничени за овие две кривични дела. Жежовски беше пријавен за исчезнат на 22 ноември, пет дена пред да биде киднапирана Вања. Она што со сигурност е докажано е дека киднаперите ја однеле тинејџерката со автомобил кој претходно го украле од пензионираниот фризер. Според една верзија, Жежовски е ликвидиран поради долг од 500 евра.

Ќерката на убиениот изјавила „дека нејзиниот татко и Вања не се познавале, ниту пак некогаш се запознале“. 

,,Ниту татко ми, ниту некој од нас лично не ја познаваше девојката. Можам да кажам дека татко ми никогаш не бил богат човек, па затоа не знам што значи терминот личен интерес”, изјави таа.

„За да се поврзе убиството во Велес од истата група, една од можните верзии би била дека фризерот го дознал/знаел планот за киднапирање на детето заради изнуда, па го виделе како опасност, па станал жртва. “, рече професорката Ременски од Факултетот за безбедност во Скопје. 

,,Тешко е да се поверува дека целта била автомобил, а мотивот – долг од 500 евра”, напиша Ременски.

Петта мистерија: Дали убиецот имал други соработници?

Полицијата го идентификуваше како главен организатор на грозоморното злосторство Љупчо Палевски Палчо, контроверзен десничарски политичар кој има проруско движење „Десна“ во Македонија, работи во градежништво, а еднаш неколку месеци беше во екстрадиционен притвор во Белград по меѓународна потерница од Хрватска. За разлика од останатите осомничени, Палчо бил единствениот кој успеал да побегне пред да биде распишана потерница по него. Тој беше уапсен синоќа на границата во Турција. Неговиот адвокат и пријател Васко Стојков призна дека го возел Палевски до Белград. 

,,Тој ме замоли да го однесам во Белград бидејќи нема возило. Тој рече дека има закажано прегледи, но јас не знаев ништо за убиството “, рече Стојков, кој потоа се врати во Македонија.