5 намирници богати со витамин К: Го штитат здравјето на срцето и ги штитат коските од остеопороза

Витаминот К е хранлива материја која му е потребна на вашето тело за да избегне згрутчување на крвта, да ја зголеми јачината на коските и да го поддржи здравјето на срцето. Иако вашето тело може да произведе мала количина од оваа хранлива материја, потребни ви се други извори за да го задоволите дневниот внес.

Како и секоја друга есенцијална хранлива материја, витаминот К е исто така клучен за целокупната благосостојба на телото. Овие пет здрави намирници се богати со витамин К, па затоа е важно да ги вклучите во вашата исхрана.

Зелен лиснат зеленчук

Зелениот лиснат зеленчук како што се кељот, спанаќот, зеленчукот и блитвата се одлични извори на витамин К. Уживајте во салати или смути за да го зголемите внесот на витамин К.

Брокула

Овој зеленчук не само што содржи влакна и антиоксиданси, туку и витамин К. Брокулата е исто така добра за вашите коски и може да спречи остеопороза.

Прокељ

Оваа мини зелка е вкусна и нуди голема количина на витамин К. Исто така помага во борбата против ракот и го поддржува здравјето на цревата.

Брокулата помага во борбата против ракот и го поддржува здравјето на цревата

Витаминот К е од суштинско значење за поддршка на згрутчувањето на крвта. Исто така, игра важна улога за здравјето на коските и срцето. Луѓето на кои им недостасува витамин К се изложени на зголемен ризик од развој на остеопороза и срцеви заболувања. Помеѓу 8-31% од луѓето имаат недостаток на витамин К – известува списанието Healthline.

Јајца

Освен што се одличен извор на протеини, јајцата содржат и значително количество витамин К, особено во жолчката. Уживајте во варени, пржени јајца или омлет и имате оброк богат со хранливи материи.

Боровинки

Овие бобинки богати со антиоксиданси се вкусни и содржат значителна количина на витамин К. Додајте ги во смути, јогурт или овесна каша за хранлив почеток на денот или ужина.