5 пијалоци кои го одржуваат високиот крвен притисок под контрола: Ги прошируваат крвните садови и имаат антиинфламаторни својства

Високиот крвен притисок погодува милиони луѓе ширум светот и е значаен фактор на ризик за кардиоваскуларни болести. Иако лековите и промените во животниот стил се примарното решение за одржување на хипертензијата под контрола, изборот на исхрана игра клучна улога. Воведувањето одредени пијалоци во вашето дневно мени може да помогне во контролата на крвниот притисок.

Овие пијалоци се полни со антиоксиданси и имаат антиинфламаторни својства. Антиоксидансите што ги содржат ги штитат клетките од оштетување, а антиинфламаторните супстанции помагаат да се намали воспалението, што на крајот го одржува нивото на крвниот притисок во посакуваните граници.

Затоа, задолжително пробајте ги овие пет пијалоци за висок крвен притисок.

Чај од хибискус

Познат е по своето изобилство на антиоксиданси, како што се антоцијани и флавоноиди, а се подготвува од исушени ливчиња и цветови од хибискус. Овие антиоксиданси имаат способност да ги прошират крвните садови и да го намалат крвниот притисок.

хибискус, чај од хибискус, чај, топол пијалок, чаеви

Студија од 2015 година покажа дека пиењето чај од хибискус може значително да го намали крвниот притисок, и горниот и долниот. Потопете ги сувите ливчиња од хибискус во топла вода неколку минути, процедете и пијте го топол за да го извлечете максимумот од овој чај.

Сок од јаболко

„Едно јаболко на ден ве одржува здрави“. Ова е поговорка која особено важи за луѓето со хипертензија. Имено, сокот од јаболко е богат со полифеноли, особено флавоноиди, кои благотворно делуваат на кардиоваскуларниот систем. Флавоноидите помагаат да се релаксираат крвните садови, да се подобри функцијата на ендотелијата и да се регулира крвниот притисок.

Покрај тоа, високата содржина на калиум во јаболката може да помогне во балансирање на нивото на натриум во телото, што е клучно за одржување на крвниот притисок под контрола.

Сок од репка

Истражувањето спроведено во 2015 година од страна на Британската фондација за срце на Универзитетот Квин Мери во Лондон сугерира дека пиењето 250 ml сок од цвекло дневно може да го намали крвниот притисок кај луѓето со хипертензија. Некои студии дури сугерираат консумирање 2 чаши сок од цвекло дневно за уште подобри резултати.

– Сокот од цвекло е богат со азотен оксид, кој е познат по проширување на крвните садови и намалување на вредностите на крвниот притисок – вели нутриционистот Комал Малик.

Воведувањето на сок од цвекло во исхраната може да биде многу едноставно: доволно е да се измеша свежо цвекло со вода или некое овошје и зеленчук во блендер. Ќе добиете хидратантен и хранливо богат пијалок за да го држите крвниот притисок под контрола.

Сок од калинка

Калинката не само што е одличен извор на хранливи материи како што се витамин Ц, калиум и фолати, туку има и силни антиинфламаторни својства. Докажано е дека уделот на антиоксиданси има моќен ефект, објаснува Малик и додава дека редовното консумирање на сок од калинка може да помогне во намалувањето на крвниот притисок, да го регулира нивото на холестерол и да го намали оксидативниот стрес во телото преку стимулирање на производството на азотен оксид и намалување на воспалението.

калинка, сок, лек, сок од калинка

Зелен чај

Познато е дека пиењето зелен чај, меѓу другото, може да го намали крвниот притисок. Зелениот чај содржи антиоксиданси наречени катехини, за кои е докажано дека го намалуваат ризикот од хипертензија и го подобруваат здравјето на срцето.

Според една студија објавена во BMC Public Health, редовното консумирање зелен чај може да помогне во намалувањето и на горниот и на долниот крвен притисок. Целта е да пиете две до три чаши дневно за да го максимизирате ефектот на намалување на крвниот притисок.

Овие пијалоци треба да ги избегнувате

Постојат некои пијалоци кои можат да ја влошат хипертензијата и треба да се консумираат умерено или целосно да се избегнуваат. Тие вклучуваат:

  • алкохол, што може да влијае на ефикасноста на лековите за крвен притисок;
  • засладени пијалоци;
  • пијалоци со кофеин;
  • пијалоци со висока содржина на сол, како што се сокови од зеленчук или конзервирани супи;
  • енергетски пијалоци кои содржат многу кофеин.