5 причини зошто дефинитивно треба да јадете костени оваа есен

Само 10 печени костени задоволуваат 17 проценти од дневната препорачана количина од 25 до 30 грама влакна, благодарение на што можете да го нормализирате лошото варење.

Некои го сакаат печеното, други сметаат дека е уште поубаво во форма на пире, а други го прават лебот од брашно од костен затоа што е најздраво како брашно. И сите се во право, бидејќи костенот е едноставно совршен во која било форма, без разлика како е подготвен . И вкусно и здраво, што повеќе да посакате.
– За разлика од повеќето други јаткасти плодови на кои им припаѓа, слаткиот костен содржи малку протеини или масти и најмногу обезбедува сложени јаглехидрати. Сепак, тоа не значи дека му недостасуваат есенцијални хранливи материи. Без разлика на се… Полн е со витамини и минерали кои се вредни за нашето тело – објаснува за порталот еКлиника Марија Прчиќ, нутриционист и наведува пет причини зошто треба да јадете костени .

Содржи растителни влакна кои се важни за варењето

Само 10 печени костени задоволуваат 17 проценти од дневната препорачана количина од 25 до 30 грама влакна, благодарение на што се нормализира варењето. Влакната од костен придонесуваат за намалување на нивото на ЛДЛ (лошиот) холестерол и одржување на оптимална тежина, што е особено важно за луѓето кои треба да се грижат за секоја калорија што ја внесуваат.

Содржи сложени јаглехидрати кои бавно се вари

Кога сте гладни, слободно посегнете по костен, тоа нема да предизвика зголемување на шеќерот во крвта, а со тоа и глад и прејадување. За разлика од бадемите и кикириките, кои најмногу содржат протеини, костените се богати со сложени јаглехидрати. Телото полека ги вари, па ова есенско овошје се смета за стабилен извор на енергија.

Содржи витамин Ц, кој е вреден за имунитетот

За разлика од сите други јаткасти плодови, костенот содржи витамин Ц, кој е најпознат по зајакнувањето на имунолошкиот систем. Сепак, тој е вреден и за здравјето на крвните садови, зајакнување на ‘рскавицата, мускулите и колагенот низ телото. Како антиоксиданс, витаминот Ц исто така ги штити клетките од штетните ефекти на слободните радикали и помага во апсорпцијата и складирањето на железото. Содржи бакар кој го стимулира производството на црвени крвни зрнца

Бакарот, исто како витаминот Ц, ги чисти крвните садови, ги зајакнува нервите, имунолошкиот систем и коските, а помага и во апсорпцијата на железото. За да се задоволи една петтина од дневните потреби на организмот за оваа хранлива состојка, доволно е да изедете 10 печени костени. А кога сме кај крвните садови, треба да го споменеме и срцето. Сака добри масти, омега 3 и омега 6 масни киселини од костени.

Содржи калиум, кој е важен за регулирање на крвниот притисок

Печениот сладок костен содржи многу малку натриум, но е богат со калиум, па затоа се смета за корисен за лицата со хипертензија. За тоа придонесува и тоа што има изразено диуретично дејство и придонесува за елиминација на течности кај луѓето кои страдаат од задржување на водата во организмот. Варените костени полесно се вари од печените, но содржат само малку помалку калории. Варениот костен содржи 120 калории на 100 грама, а печениот 190 калории на 100 грама