5 работници загинаа во експлозија во фабрика за ракети и експлозиви во турскиот главен град

0

„Хемиската реакција“ се смета дека предизвикала експлозија во раните утрински часови во фабриката на Машинската и Хемиската Индустриска Корпорација (МКЕ), соопштија турските власти

Најмалку пет работници загинаа во саботата во експлозија во фабрика за ракети и експлозиви во главниот град на Турција Анкара, соопшти Министерството за национална одбрана на земјата.

„Се случи експлозија во фабриката за ракети и експлозиви МКЕ во областа Елмадаг во Анкара. Како резултат на експлозијата, петмина наши работници загинаа“, се вели во соопштението на Министерството.

Се додава дека за инцидентот се покренати судски и административни истраги.

Експлозијата се случи рано изутрината во делот за производство на динамит во објектот, во сопственост на турската корпорација за машини и хемиска индустрија (MKE), околу 8.44 часот по локално време (0544 GMT), изјави гувернерот Васип Сахин за новинарите на местото.

Тој рече дека се смета дека „хемиска реакција“ ја предизвикала експлозијата.

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган беше информиран за инцидентот од министерот за национална одбрана Јасар Ѓулер по инцидентот, се вели во соопштението на Дирекцијата за комуникации на земјата.

Ердоган им изрази сочувство на семејствата на петтемина загинати работници, се додава во соопштението.

Заменик-министерот за национална одбрана Алпаслан Каваклиоглу исто така објави изјава за инцидентот, истакнувајќи дека експлозијата се случила во „многу мала зграда“.

„Кога ги гледаме снимките од камерата, нема ништо невообичаено до моментот на експлозијата. Нашите работници ги извршуваа своите вообичаени активности, а експлозијата се случи ненадејно“, рече тој.