Активен Таг

Европа

Во пресрет на јунските избори за новиот Европски парламент, Google започнува кампања против…

Google („Гугл“) наскоро ќе започне кампања против дезинформациите во пет земји-членки на Европската унија, соопшти компанијата за медиумската агенција Reuters пред европските избори и новите и построги правила за он-лајн содржините.

Олаф Шолц: “Берлин ќе ја исполни одбранбената цел на НАТО од два отсто. Ова е итно потребно, не…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денес изјави дека одбранбените компании можат да сметаат на неговата Влада дека ќе ги зголеми воените трошоци и ќе ја исполни својата обврска да издвои два отсто од БДП за НАТО. Олаф Шолц вели дека

Доналд Туск на прашањето што ќе се случи ако победи Доналд Трамп испрати јасен одговор: “Сите за…

Нема алтернатива за партнерството меѓу Европа, НАТО и Соединетите Американски Држави за справување со растечките безбедносни ризици, посочи премиерот на Полска, Доналд Туск, во понеделникот, додека расте стравот од повлекување на САД од

Дали на Европа и се заканува апокалипса !? Научниците открија што не чека на глобално ниво и…

Во филмот „The Day After Tomorrow“ од 2004 година, човештвото е втурнат во застрашувачка глобална бура што ја испраќа планетата во нова ледена доба. И иако ова е блокбастерско научно-фантастично сценарио, научното објаснување зад сето

Страшни сигнали доаѓаат од пет европски земји – бројките не лажат: “Тие го имаат најдобриот…

Последната анкета спроведена меѓу гласачите во Франција предвидува дека француската крајна десница ќе го забележи својот најдобар резултат во историјата на претстојните избори за Европскиот парламент. Екстремно десничарскиот Национален

Европа се подготвува за застрашувачко сценарио: Најголемата закана наскоро би можела да стане…

Белата куќа ги отфрли коментарите на Доналд Трамп дека ќе ја охрабри Русија да ги нападне сојузниците во НАТО кои не ги исполнуваат своите финансиски обврски како „страшни и непромислени“. На предизборниот митинг во Јужна Каролина во

Јенс Столтенберг: “Европејци, зголемете го производството на оружје!“

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги повика Европејците да го засилат производството на оружје за да ги зголемат испораките за Украина и да ги надополнат сопствените резерви, во интервју објавено во германските медиуми во

ВИДЕО | Интервјуто на Такер Карлсон со Владимир Путин руши рекорди на гледаност: “Глобална војна не…

Американскиот ултраконзервативен и многу популарен новинар, Такер Карлсон, синоќа премиерно го прикажа своето двочасовно долго интервју со претседателот на Русија, Владимир Путин, на неговата веб-страница и на социјалната мрежа Х (Твитер).

Нуклеарната закана од Русија за јужното крило на НАТО станува се посериозна: “Владимир Путин…

Во Италија растат стравувањата дека Русија ќе постави нуклеарни подморници во поморското пристаниште што има намера да го воспостави во источна Либија, што драматично би го зголемило руското влијание во централниот дел на Медитеранот и

ЗЕМЈОТРЕС ВО СВЕТОТ НА ФУДБАЛОТ – Се знае кога започнува Супер Лигата на богатите, а откриени…

Европскиот суд во Луксембург на крајот на декември донесе пресуда според која ФИФА и УЕФА незаконски ги спречиле клубовите да ја основаат таканаречената „Супер Лига на богатите“. Тој проект беше актуелен во април 2022 година и многу