Активен Таг

Собрание

Возачките дозволи со ознаката “Република Македонија“ ќе важат до крајот на годината

Собранието попладнево, со 110 гласови „за“, ниту еден против и воздржан, во рамки на 144. седница, по скратена постапка го донесе Законот за измени на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата според кој, возачките дозволи со

ИТНИ ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ ВО СОБРАНИЕТО – Наместо до вечерва на полноќ, возачките со “Република…

Собранието попладнево, во рамки на 144. седница, по итна постапка треба да ги донесе законските измени со кои, наместо 12 февруари 2024 година, крајниот рок за замена на возачките дозволи со ознака „Република Македонија“ ќе биде 31.

Собранието расправа за изборот на Илир Демири и Наим Бајрами за министри во техничката Влада 

Собранието во рамки на 143-тата седница расправа за изборот на Илир Демири и Наим Бајрами за министри во техничката Влада за здравство и за информатичко општество и администрација на местото на нивните сопартијци Фатмир Меџити и Азир Алиу

Закажана пленарна седница за Предлог на Законот за изменување на Законот за безбедност на…

Претседателот на Собранието, Јован Митрески, за попладнево закажа пленарна седница на која ќе се разгледува Предлог на закон за изменување на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, по скратена постапка.  Во интервјуза МИА,

ФОТО | Јован Митрески попладнево ја презеде функцијата претседател на Собранието од Талат Џафери

Во Собранието попладнево се изврши примопредавањето на функцијата претседател на Собранието помеѓу стариот и нов спикер, Талат Џафери и Јован Митрески. По примопредавањето, досегашниот спикер и премиер на на техничката Влада, Талат

ФОТО | Јован Митрески избран за претседател на Собранието

Собранието денеска со 64 гласови „за“ и 40 „против“ го избра Јован Митрески за претседател на Собранието.  Јован Митрески, кој беше досегашен координатор на пратеничката група на СДСМ, ќе биде претседател на Собранието до изборот на нов

Пратениците во Собранието трет ден ќе расправаат за измените на Законот за минимална плата

Во Собранието денес треба да продолжи дебатата за Предлог-измените на Законот за минимална плата. Собраниската расправа трае трет ден. Со ова законско решение, минималната плата од март треба да се зголеми на 18.000 денари од сегашните