Активен Таг

Армија

ВИДЕО | Србија доби ново оружје од Владимир Путин: “Ако сакаат да не нападнат, тоа ќе мора да го…

Србија доби ново оружје од Русија и покрај санкциите воведени кон оваа земја поради инвазијата на Украина, пренесува медиумската агенција AP News. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на јавноста и го претстави новиот систем

Поранешниот претседател на Русија зборуваше за новиот врховен командант на украинската Армија: “Ми…

Високиот руски безбедносен функционер, Дмитриј Медведев, во петокот кажа дека новиот врховен командант на вооружените сили на Украина, роден во Русија, Олександр Сирски, е предавник, а Кремљ вели дека неговото назначување нема да го

Ден откако го разреши, Володимир Зеленски му ја додели највисоката награда на Валериј Залужни

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во петокот му го додели орденот „Херој на Украина“ на поранешниот армиски началник, генерал Валериј Залужни, еден ден откако беше соборен во најголемото потресување досега во војната со Русија.

Владата на Украина ја информираше Белата куќа дека планира да го разреши “мозокот“ на Армијата: “Тој…

Владата на Украина ја информираше Белата куќа дека планира да го отстрани главниот воен командант Валериј Залужни, изјавија во петокот за медиумската агенција Reuters два извори запознаени со ова прашање. Валериј Залужни претходно се

“НА БАЛКАНОТ ЌЕ БИДЕ ТЕНЗИЧНО!“ – Драматично предупредување од врховниот командат на Романија:…

„Романија не е подготвена за потенцијална војна со Русија и мора да се подготви“, порача првиот човек на вооружените сили на таа земја. „Да, населението на Романија, како и целото население на Европската унија, Европа, мора да биде

“ГОТОВО Е, ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ Е ИСТОРИЈА“ – Врховниот командант на вооружените сили на Украина ги…

Се чини дека врховниот командант на вооружените сили на Украина, генерал Валериј Залужни, ги брои последните денови на таа позиција, иако претседателот Володимир Зеленски и понатаму го негира тоа. CNN цитира два извори кои тврдат дека овој

ФОТО | ЗА ШТО СЕ ПОДГОТВУВА АЛЕКСАНДАР ВУЧИЌ ? Србија набавува самоубиствени беспилотни летала:…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во вторникот беше во касарната „Топчидер“, каде беше изложено оружје и воена опрема на Армијата на Србија. Тој, исто така, го покани претседателот на босанско-херцеговскиот ентитет Република

Социјалните мрежи во Украина горат: “Валериј Залужни е минато, Володимир Зеленски го отстрани. Ако…

Дали претседателот на Украина, Володимир Зеленски, навистина се обиде да го отстрани врховниот воен командант, Валериј Залужни, кој е и најпопуларниот Украинец ? Најкраткиот одговор е: Каде што има чад, има и оган. Гласините најпрво се

ФОТО | Целиот свет зборува за авионот на “судниот ден“ на американската Армија: Воздушниот “ѕвер“ на…

Воениот авион Е-6B Mercury на американската морнарица привлече внимание со својот изглед откако пред неколку дена слета на меѓународниот аеродром „Тусон“ во Аризона. Авионот од т.н флотата на судниот ден, изгледа прилично истрошен, а

Тексас му се закани на претседателот на САД: “Ако Џо Бајден донесе војници, ќе одговориме со сила!“

Полковникот на гувернерот на Тексас, Ден Патрик вели дека администрацијата на Џо Бајден ќе направи грешка ако се соочи со членовите на Националната гарда на Тексас и другите државни единици. Стравувањата од конфликт и тензии меѓу