Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

Буџет

Заврши првиот ден од расправата за ребалансот на Буџетот, пленарната седница продолжува утре

Заврши првиот ден од собраниската расправа за ребалансот на Буџетот. Расправата продолжува утре напладне, а согласно Деловникот за работа, таа може да трае најмногу пет работни дена. За време на денешната расправа, власта и опозицијата

Бесими: За економијата, буџетот и евроинтеграциите: Од криза до раст

Во понеделник, на пленарна седница, Собранието го разгледува изменувањето и дополнувањето на Буџетот за 2022 година. Додека го разгледував експозето и материјалите, добив инспирација за оваа колумна, во која ќе опфатам неколку теми, кои

Амандманска расправа за ребалансот на Буџетот на Комисијата за финансирање и буџет

Комисијата за финансирање и буџет денеска ја продолжи амандманската расправа за ребалансот на Буџетот за 2022 година, во рамките на 38-та седница. Комисијата прифати еден амандман на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, во изменета форма, со

Комисиската расправа за ребалансот на Буџетот ќе продолжи в понеделник

Собраниската комисија за финансирање и буџет ја заврши денешната расправа за ребалансот на Буџетот за 2022 година. Расправата ќе продолжи во понеделник. И на третиот ден од комисиската расправа пратениците од опозицијата и од

Заврши вториот ден расправа за ребалансот на Буџетот на Комисијата за финансирање и буџет

Заврши вториот ден расправа за ребалансот на Буџетот за 2022 година на собраниската Комисија за финансирање и Буџет. За пратениците од власта, ребалансот на Буџетот е во насока на поефикасен одговор на последиците предизвикани од

Собранието втор ден расправа за ребалансот на Буџетот за 2022 година

Во собраниската Комисија за финансирање и Буџет денеска продолжи расправата за ребалансот на Буџетот за 2022 година. Пратениците од власта остануваат на ставот дека со овој ребаланс на Буџет фокусот се става кон потребите на фирмите, да

Линднер: Нема резерви во германскиот буџет за 2022 година

Германската сојузна влада ја достигна границата на својот фискален капацитет, соопшти денеска министерот за финансии Кристијан Линднер. Касата на владата ја исцрпеа дополнителните средства за справување со пандемијата на коронавирусот,

Ковачевски: „Ребалансот на Буџетот е насочен главно кон справување со економската криза.“

Ребалансот на Буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, преструктуирање на буџетските расходи, задржување на фискалната одржливост и оптимизација на изворите на финансирање на

ССМ бара итна средба со Владата, во ребалансот не гледаат пари за зголемување на платите од 2.806…

Потсетуваме дека во преговорите за нов Општ колективен договор за јавниот сектор беше прифатено дека линеарното зголемување на платите за најмалку 2806 денари ќе се случи со ребалансот на буџетот, како што бевме убедувани од Владата,

Битиќи: „ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА ДАНОКОТ НА ДОДАДЕНА ВРЕДНОСТ ЗА ЕЛЕКТРИЧНАТА ЕНЕРГИЈА ЌЕ ОСТАНЕ ПЕТ…

Данокот на додадена вредност (ДДВ) за електричната енергија до крајот на годината ќе остане пет отсто, рече денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Засега, нагласи Битиќи, не може да се каже колкаво ќе биде