Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

војна

Мистерија за изчезнувањето на украинските олигарси – По распадот на СССР тие палеа и гасеа во…

Се чини дека војната му дозволи на Зеленски да ги спречи олигарсите, кои со години се борат за контрола на Украина Украинските олигарси, како и нивните руски колеги, се најбогатите луѓе во нивните земји, навикнати да доминираат во

ОВА Е ОДГОВОРОТ ЗА (НЕ)УСПЕШНОСТА НА САНКЦИИТЕ КОН ПУТИНОВА РУСИЈА: Кои се деветте митови за…

Една од клучните причини зошто воопшто постои сомнеж за ефективноста на санкциите е тоа што нема доволно релевантни економски показатели кои доаѓаат од Русија. Додека мнозинството има впечаток дека санкциите против Русија немаат ефект,

ПОДЕЛБИ ВО УКРАИНА – Зеленски под се посилен удар на критичарите: “Се претвора во…

Се чини дека владата се обидува да ги држи градоначалниците на страна и да ја задржи контролата врз помошта за закрепнување, а со тоа да ги ослабне политичките ривали Има неофицијален договор меѓу украинските политичари откако Русија ја

КИНА НЕ СМЕЕ ДА ДОЗВОЛИ ДА ГО ИЗГУБИ ТАЈВАН: Оваа земја крие тајна што многумина не ја знаат –…

Тајван успеа да создаде тесна меѓузависност со Народна Република Кина. Иако е релативно мала островска земја, Тајван е една од клучните алки во светската економија. Својата неформална независност од Кина во голем дел ја должи на

КОМАНДАНТ НА ​​ГРУЗИСКАТА ЛЕГИЈА: Речиси 20.000 странски борци се борат за Украина, од кои 3.000 се…

Многумина загинаа во борбите со руските сили или за време на руски ракетни и воздушни напади Странски командант даде проценка за бројот на Британците кои се борат за Украина. Грузиски државјанин задолжен за странска волонтерска единица

СЛЕДНА МЕТА НА ПУТИН?- Масовно се зема оружје: “Секако дека се плашам, па како можете да и…

"Во моментов имаме околу 12.000 волонтери и тој број се зголемува десеткратно секој месец". Кога соседот ти е Русија, нема одмор - барем така тврди 59-годишниотVytas Grudzinskas. Најдобро ги гледам војниците ноќе. Имаат стрелиште

КОЛКУ РУСИЈА НАВИСТИНА КОНТРОЛИРА ОД ТЕРИТОРИЈАТА НА УКРАИНА: Дали овие податоци го отфрлаат митот…

Често можеме да слушнеме обвинувања дека руската армија напредува премногу бавно. Велат дека има битки за некои бескрајни или погранични села, а потоа и дека има опсади на некои градови од трета класа. Во текот на петте месеци од

Покорниот слуга Медведев: Либерал во душа кој го сакаше рок и Твитер – сега му се заканува на…

Тој сакаше да биде претседател на нормална, цивилизирана земја и беше единствената надеж на Русија за излез во либералниот свет Џо Бајден е "чуден демантен старец", со Европската унија управуваат "лудаци", а Русија ќе се погрижи Украина

“Нема поопасно злосторство” – Најголемата нуклеарна централа во центарот на…

Ова е прв пат во историјата на нуклеарната ера, голем нукеарен енергетски објект биде лоцирана во средина на активна воена зона подолг временски период. Страшната војна во Украина влезе во својот 167-ми ден, но се чини дека ситуацијата

Се бара блокада – Русите спасот го најдоа во соседна земја, Финците ја чекаат премиерката да…

Се зголемува притисокот врз финската влада да ја блокира источната граница со Русија и на тој начин да ја затвори очигледната дупка во пакетот санкции. Се зголемува притисокот од јавноста, но и од политичарите, врз финската влада да ја