Вие имате прво да ја знаете вистината
Таг

војна

ЖИВЕЕ ВО СТРАВ – Вработена во нуклеарната централа Запорожје: “Руските чувари се…

Вработената не е убедена дека мисијата на IAEA ќе добие целосна слика за тоа што се случува во нуклеарната централа "Се чувствуваме како заложници", изјавила за CNN вработена во нуклеарната централа Запорожје. Жената, чиј идентитет

РУСКАТА ВОЈСКА МУ СЕ СМЕЕ НА НАЈВАЖНИОТ МИНИСТЕР НА ПУТИН!? Војниците му свртеа грб, среде војна…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу се соочува со проблеми во армијата, пренесуваат британските разузнавачи. Врз основа на неодамнешните извештаи од независни руски медиуми, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу заврши на

ЛЕТНА ЗАБАВА – Војната беснее, илјадници умираат, а жителите на Москва уживаат: “Не не…

"Никој повеќе не сака да слушне за војната, односно за специјалната воена операција". Руската агресија против Украина влезе во шестиот месец, а Москва е град кој прави се за да ги затвори очите пред ужасите на војната и да ужива во

РУСКО-КИНЕСКАТА “СНАЈПЕРСКА ГРАНИЦА” ВО ЛАТИНСКА АМЕРИКА – ГОЛЕМ ПРЕДИЗВИК ЗА…

Соединетите Американски Држави се загрижени за активностите на руската армија во Латинска Америка. Оваа информација ја објави американската новинарка Мери Анастасија О'Грејди.Во август, меѓународните воени вежби "Снајперска граница" ќе се

КОЛОСАЛНА ГРЕШКА НА ПУТИН: “Тој навистина веруваше дека Украина ќе биде поробена за само…

Секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Олексеј Данилов изјави дека Русија имала агенти во украинскиот одбранбен, безбедносен и полициски сектор за време на инвазијата... Владимир Путин и неговите најблиски

Мистерија за изчезнувањето на украинските олигарси – По распадот на СССР тие палеа и гасеа во…

Се чини дека војната му дозволи на Зеленски да ги спречи олигарсите, кои со години се борат за контрола на Украина Украинските олигарси, како и нивните руски колеги, се најбогатите луѓе во нивните земји, навикнати да доминираат во

ОВА Е ОДГОВОРОТ ЗА (НЕ)УСПЕШНОСТА НА САНКЦИИТЕ КОН ПУТИНОВА РУСИЈА: Кои се деветте митови за…

Една од клучните причини зошто воопшто постои сомнеж за ефективноста на санкциите е тоа што нема доволно релевантни економски показатели кои доаѓаат од Русија. Додека мнозинството има впечаток дека санкциите против Русија немаат ефект,

ПОДЕЛБИ ВО УКРАИНА – Зеленски под се посилен удар на критичарите: “Се претвора во…

Се чини дека владата се обидува да ги држи градоначалниците на страна и да ја задржи контролата врз помошта за закрепнување, а со тоа да ги ослабне политичките ривали Има неофицијален договор меѓу украинските политичари откако Русија ја

КИНА НЕ СМЕЕ ДА ДОЗВОЛИ ДА ГО ИЗГУБИ ТАЈВАН: Оваа земја крие тајна што многумина не ја знаат –…

Тајван успеа да создаде тесна меѓузависност со Народна Република Кина. Иако е релативно мала островска земја, Тајван е една од клучните алки во светската економија. Својата неформална независност од Кина во голем дел ја должи на

КОМАНДАНТ НА ​​ГРУЗИСКАТА ЛЕГИЈА: Речиси 20.000 странски борци се борат за Украина, од кои 3.000 се…

Многумина загинаа во борбите со руските сили или за време на руски ракетни и воздушни напади Странски командант даде проценка за бројот на Британците кои се борат за Украина. Грузиски државјанин задолжен за странска волонтерска единица