Активен Таг

војна

Роберт Фицо: “Повлекувањето на Русија од Донбас и Крим е апсолутно нереално“

„Идејата дека Русија ќе се повлече од Донбас и Крим е апсолутно нереална“, посочи премиерот на Словачка, Роберт Фицо, во интервју за тамошните медиуми. „Ако некој мисли дека единственото решение за конфликтот во Украина е Русите да се

ЖЕСТОК УДАР ОД ЕВРОПСКАТА УНИЈА ЗА ВЛАДИМИР ПУТИН – ЕУ ја одобри правната основа за користење…

Советот на Европската унија денес одобри одлука и резолуција со која се обезбедува правна основа за користење на приходите од замрзнатите руски средства за поддршка на Украина во иднина, се вели во соопштението на Советот на ЕУ. Во

Израел тврди дека силите на Хамас се преполовени: “Убиени се повеќе од 12.000 нивни терористи“

Портпаролот на Владата на Израел во понеделникот изјави дека војната во Појасот Газа ги преполовила борбените сили на Хамас, со повеќе од 12.000 вооружени членови убиени и многу ранети или заробени. „Зборуваме за три четвртини од

Џо Бајден веќе нема трпение за Бенјамин Нетанјаху: Вулгарните зборови со кои го опишува во…

Џо Бајден има се помалку трпение за Бенјамин Нетанјаху и неговата воена операција во Појасот Газа, а зад затворени врати го изразил својот презир кон премиерот на Израел, дознава NBC. Претседателот на САД го повика Израел да се согласи

Володимир Зеленски не се откажува – на војната и нема крај: Претседателот на Украина потпиша…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ги потпиша законите за продолжување на периодот на општа мобилизација и вонредната состојба во Украина до 13. мај, потврди пратеникот на Врховната Рада, Јарослав Железњак. Имено, Врховната

ВИДЕО | ИЗРАЕЛ УСПЕШНО ГО ТЕСТИРАШЕ “ЖЕЛЕЗНИОТ ЗРАК“ – Ова е нереално дури и за филмовите како…

Ласерот што може да уништи непријателски проектили би изгледал нереален дури и во филмовите за Џејмс Бонд. Но, кога сте во војна и барате нови решенија за да се заштитите што е можно подобро, можеби нешто такво е можно. Имено, израелската

“Русите ги користат сателитите на Илон Маск на линијата на фронтот, се знае и како ги добиваат!“…

Руските сили добиваат пристап до сателитите „Starlink“ илегално преку трети земји и сè почесто ги користат на бојното поле, соопшти во понеделникот за медиумската агенција Reuters портпаролот на украинската воена разузнавачка служба, без

Европа се подготвува за застрашувачко сценарио: Најголемата закана наскоро би можела да стане…

Белата куќа ги отфрли коментарите на Доналд Трамп дека ќе ја охрабри Русија да ги нападне сојузниците во НАТО кои не ги исполнуваат своите финансиски обврски како „страшни и непромислени“. На предизборниот митинг во Јужна Каролина во

12 лаги на Владимир Путин разоткриени со само една објава: Погледнете што се излажа во интервјуто со…

Поранешниот руски олигарх, некогаш најбогатиот човек во Русија и близок соработник на Владимир Путин, а сега негов критичар во прогонство, Михаил Ходорковски, на социјалната мрежа Х (Твитер) објави објаснувања за сите лаги кои

Телефонски разговор Володимир Зеленски – Емануел Макрон: “Франција е решена да ја обезбеди…

Претседателот на Украина и на Франција, Володимир Зеленски и Емануел Макрон во денешниот телефонски разговор ја истакнаа „потребата на Киев“ за оружје и муниција. „Потребите на Украина вклучуваат беспилотни летала, артилерија и