Активен Таг

Грција

Грција ги легализираше истополовите бракови и стана првата православна земја во светот што го стори…

Грчкиот парламент во четвртокот вечерта со големо мнозинство ги легализираше граѓанските бракови за истополовите парови, со што стана првата мнозинска православна земја што го стори тоа. „Гласањето помина: од вечерва, Грција е горда

Александар Вучиќ по средбата со Кирјакос Мицотакис: “Целта е Србија да направи ‘квантен…

„Србија е цврсто посветена на продолжување и забрзување на европската интеграција, што е од витално значење за земјата, но очекува јасни сигнали за поддршка од Европа на овој пат“, порача во понеделникот претседателот на Србија, Александар

Четворица мртви во престрелка во Атина: Масакрот во голема бродска компанија го извршил поранешен…

Четири лица го загубија животот во понеделникот во престрелка во просториите на бродска компанија во предградието на Атина, меѓу кои и напаѓачот кој изврши самоубиство, соопшти полицијата, пренесуваат грчките медиуми. Напаѓач влегол во

Јоргос Герапетритис преку писмо ги потсетува грчките Министерства за промената на документите за…

Преку циркуларно писмо испратено до сите грчки Министерства, министерот за надворешни работи на Грција, Јоргос Герапетритис, потсетува дека на 12. февруари 2024 година истекува петгодишниот „технички“ преоден период предвиден во член 1,

ТРАКТОРИ ЈА “ГАЗАТ“ И ГРЦИЈА – Грчките земјоделци незадоволни од мерките што ги сооопшти…

Решени да продолжат и да ги интензивираат блокадите и протестите, грчките земјоделци, кои според државната телевизија ERT не се задоволни од мерките за поддршка, што денеска ги соопшти премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис. Пред

ХОРОР ВО СОСЕДНА ГРЦИЈА – Мајка си го претепала своето шестмесечно бебе со тупаници и шише…

37-годишна мајка си го убила своето шестмесечно бебе во Макрохори, Иматија, Грција. Таа го претепала детето со тупаници и шише пред очите на своите две малолетни девојчиња на возраст од шест и седум години. Девојчињата кои

ОПАСЕН ТРЕНД ЗАПОЧНУВА ДА ВЛАДЕЕ НИЗ ЦЕЛИОТ СВЕТ – Ова може да биде година кога ќе видиме…

Дали 2024 година демократијата ќе достигне пресвртна точка и ќе се лизне кон автократија ? Ова прашање може да изгледа чудно во време кога земјите во кои живее речиси половина од светското население, или околу 3,8 милијарди луѓе,

АВИОН СЕ УРНА ПРИ СЛЕТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА – Одекнала голема експлозија пред да падне авионот, има…

Пилотот-тренер на грчките воздухопловни сили загина денес кога неговиот авион се урна во близина на воздухопловната база во градот Каламата на Пелопонез. Пилотот бил единствениот човек во авионот „T-2 Buckeye“, пренесуваат грчките

ТЕШКА ПОВРЕДА НА ЕДЕН ОД КЛУЧНИТЕ ФУДБАЛЕРИ НА ЛИВЕРПУЛ – Јирген Клоп ја откри катастрофалната…

Фудбалерот на Ливерпул и грчки репрезентативец Константинос Цимикас ја скрши клучната коска на саботното дерби со Арсенал, што ќе го остави надвор од терените неколку месеци, објавија денес англиските медиуми. Поради повредата на

Страшна трагедија во омиленото одмаралиште на Македонците: Малолетен син брутално си го убил својот…

Во Грција 16-годишно момче го избодел до смрт својот 71-годишен татко откако наводно имал „епизода“, а полицијата брзо реагирала и го уапсила. Според грчките медиуми, причините за злосторството се уште не се познати. Според првите