Активен Таг

Данска

ПО КИНА, “МИСТЕРИОЗНАТА“ БОЛЕСТ НА БЕЛИ ДРОБОВИ ДОЈДЕ ВО ЕВРОПА – Таа е отпорна на пеницилин,…

Данска во моментов е погодена од бран од ист тип на пневмонија што ја потресе Кина и предизвика страв од нова пандемија, јавуваат тамошните медиуми. Данските здравствени власти велат дека стапката на микоплазма пневмонија - бактериска

“ТОКМУ ОВА МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА ВОЈНА ВО ЕВРОПА“ – ЕУ подготвува нови санкции, удирајќи по…

Европската унија, наводно, размислува за нова акција за да и наштети на профитабилната руска индустрија за извоз на нафта. Како што објави во средата Financial Times, повикувајќи се на неименувани европски претставници, Данска може да има

Се знае кога Украина ќе ги добие првите борбени авиони F-16: “Ова е историски договор!“

Холандија и Данска ќе испратат борбени авиони F-16 во Украина, а првите испораки ќе бидат направени околу Нова година, најавија во неделата премиерите на двете земји-членки на НАТО, кои ги посети украинскиот претседател Володимир Зеленски.

ФОТО | Володимир Зеленски со добра вест за сите Украинци – Холандија и Данска ги испраќаат…

Холандија и Данска дефинитивно решија да и дадат на Украина борбени авиони F-16 од американско производство штом ќе се исполнат условите за нивно предавање на Киев. Медиумската агенција Reuters пренесува дека холандскиот премиер Марк

ПРОТЕЧЕ ‘ТАЈНО’ ПИСМО НА ЕНТОНИ БЛИНКЕН – САД и официјално им ги испраќаат моќните…

Соединетите Американски Држави (САД) одобрија испраќање борбени авиони F-16 во Украина од Данска и Холандија за одбрана од руските напаѓачи веднаш штом ќе заврши обуката на пилоти, потврди во четвртокот американски официјален претставник.

ФОТО | ДОЛГО ЧУВАНА ТАЈНА! Објавени првите фотографии од тајниот нуклеарен бункер – како во…

Скриен во шумата Ролд во северниот дел на Јитланд, на околу 400 километри северозападно од Копенхаген, се наоѓа големиот бункерски комплекс Koldrigsmuseet REGAN Vest односно - Музеј на Студената војна - REGAN West.  Изграден во

ФОТО | ДРАМАТА ОКОЛУ ‘СЕВЕРЕН ТЕК’ ПРОДОЛЖУВА – Голем пресврт во приказната:…

Продолжува спорот за пренасочувањата на мегагасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ на Балтикот. Заплетот кој е создаден е достоен за највозбудливите криминални приказни на Агата Кристи, но засега нема индикации кој би можел да биде

На северот од Европа се раѓа нова и моќна воздушна сила: “Имаме над 300 борбени авиони, знаете ли за…

Земјите од северот на Европа се зближуваат во одбраната од воздух. „Силата на нашата заедничка нордиска флота е споредлива со воздухопловните сили на армиите на некои од големите европски земји“, коментираше командантот на данските

КАКОВ ФИНИШ – Сензација во квалификациите за ЕУРО2024! Данците беа во целосен шок, големиот…

Во неделата, Казахстан го приреди најголемото изненадување досега во квалификациите за ЕУРО 2024. Тие губеа со 0:2 од репрезентацијата на Данска на домашен терен во Астана, но следеше сосема неочекуван пресврт, „аутсајдерите“ победија со

Дали Украина конечно ќе го добие тоа што го бара со месеци од Западот !? По Послка и друга членка на…

„Западните земји разговараат дали да испратат борбени авиони во Украина“, изјави во четвртокот премиерката на Данска, Мете Фредериксен за тамошните медиуми. „Ова е нешто за што разговараме во групата сојузнички земји, тоа го сака